Kto pisał poprawki do ustawy medialnej, które przywiodły Lwa Rywina do Agory? Takie pytanie najczęściej padało podczas dzisiejszego przesłuchania Ewy Ziemiszewskiej przed komisją śledczą. Dyr. Departamentu Prawnego Ministerstwa Kultury była najbliższą współpracowniczką Aleksandry Jakubowskiej.

Dotychczasowe przesłuchania wskazują na to, że duży wpływ na treść poprawek miał kontrowersyjny sekretarz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Włodzimierz Czarzasty. Dzisiaj Ziemiszewska wiła się i plątała w zeznaniach, ale autora poprawek nie wskazała.

Tłumaczyła, że wersje 18 poprawek ona sama opracowywała, ale tylko pod kątem prawnym. Decyzje merytoryczne (...) podejmowała tylko pani minister Aleksandra Jakubowska, natomiast co do funkcjonujących tekstów autopoprawek, to one po prostu w zależności od tego, który w danym momencie plik był używany, to tak on był procedowany.

A tych plików, jak się okazuje, było dużo. Sporo było także wersji poprawki antykoncentracyjnej, która jednego dnia zawierała przepisy korzystne dla Agory, a następnego – przepisy w nią godzące.

Dlaczego tak się stało, skoro – jak twierdzi premier i Jakubowska – kompromis z mediami był zawarty? Te teksty mogły funkcjonować obok siebie równolegle - tłumaczyła Ziemiszewska.

To chyba najlepiej tłumaczy, dlaczego Aleksandra Jakubowska jedną wersję poprawki wręczyła Agorze mówiąc, że to wersja ostateczna, a inną wysłała do rządu...

22:40