W czwartek, 11 kwietnia gimnazjaliści w całej Polsce pisali testy z części przyrodniczej oraz z matematyki. W Wielkiej Brytanii służby zatrzymały założyciela portalu WikiLeaks Juliana Assange'a. Mężczyzna przez kilka lat przebywał w ambasadzie Ekwadoru. Rzecznik generalny TSUE stwierdził, że Polska naruszyła unijne prawo w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. Taki był czwartek w Polsce i na świecie. Specjalnie dla Was zebraliśmy najważniejsze informacje z całego dnia.

Egzamin gimnazjalny 2019, dzień II: Spotkanie z przyrodą i potyczka z królową nauk!

Drugi dzień egzaminu gimnazjalnego 2019 już za uczniami! Zmierzyli się dzisiaj ze sprawdzianem z przedmiotów przyrodniczych - biologii, chemii, fizyki i geografii - oraz matematyki.

Na RMF 24 tradycyjnie opublikowaliśmy arkusze zadań i proponowane odpowiedzi!

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2019. CZĘŚĆ PRZYRODNICZA: ARKUSZ I ODPOWIEDZI! >>>> 

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2019. MATEMATYKA: ARKUSZ I ODPOWIEDZI! >>>>

Założyciel portalu WikiLeaks usłyszał zarzut

Amerykańska prokuratura postawiła Julianowi Assange'owi zarzut spiskowania z Chelsea Manning, byłą analityk w armii USA, w celu zdobycia dostępu do komputerów z tajnymi danymi rządowymi. Jednocześnie poinformowano, że założycielowi portalu WikiLeaks grozi kara maksymalnie pięciu lat więzienia.

Atak zamaskowanego nożownika w Warszawie. Napastnik został zatrzymany

Tragiczny finał ataku nożownika w Warszawie. Jak dowiedział się nasz reporter, przy ulicy Sobieskiego zamaskowany mężczyzna zaatakował przechodnia. Mimo reanimacji - nie udało się go uratować.

Napastnik uciekł tuż po ataku. Na miejscu zbrodni zostawił tylko swoją torbę i nóż.

Chwilę po ataku funkcjonariuszom udało się zatrzymać poszukiwanego mężczyznę. 

Strajk rotacyjny w szkołach?

Związek Nauczycielstwa Polskiego poważnie rozważa zmianę formuły strajku w szkołach. Chodzi np. o strajk rotacyjny. To nieoficjalne ustalenia reportera RMF FM Mariusza Piekarskiego. Jutro decyzje w tej sprawie ma podejmować prezydium zarządu ZNP.

Powstał komitet "Wspieram Nauczycieli". "Strajk jest lekcją wychowania obywatelskiego"

W Centrum Nauki Kopernik na konferencji prasowej ogłoszono powołanie Społecznego Komitetu "Wspieram Nauczycieli". Patronuje on funduszowi strajkowemu na rzecz protestujących nauczycieli.

Udział w komitecie zadeklarowali m.in.: polonistka, filozofka Krystyna Starczewska, prezydent Konfederacji Lewiatan dr Henryka Bochniarz, dziennikarz Piotr Pacewicz, reżyser Paweł Pawlikowski, scenarzysta Andrzej Saramonowicz, były prezes Sądu Najwyższego prof. Adam Strzembosz, pisarka Olga Tokarczuk i uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska.

Rzecznik TSUE: Przepisy ws. sędziów SN sprzeczne z prawem UE

Polska naruszyła unijne prawo w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym, która obniżała wiek przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego. Taki właśnie powinien być wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE - stwierdził rzecznik generalny TSUE w swojej opinii. 

Ks. Babiarz wpisany do KRS jako prezes Stowarzyszenia Wiosna

Ks. Grzegorz Babiarz, współpracownik ks. Jacka Stryczka, został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego jako prezes Stowarzyszenia Wiosna w Krakowie. W ostatnich dniach sytuacja w organizacji jest bardzo trudna.

Od lutego nie było wiadomo, kto jest prezesem stowarzyszenia, które zasłynęło projektami Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości. Joanna Sadzik, która kierowała organizacją od września, została w lutym odwołana przez walne zgromadzenie, które powołało na prezesa ks. Grzegorza Babiarza. 11 lutego walne zgromadzenie, w innym niż poprzednio składzie, przywróciło Sadzik i jej zarząd.

Babiarz uważał akcję za bezprawną i nakazał wykreślenie Sadzik oraz jej zarządu z Krajowego Rejestru Sądowego. Wkrótce Joanna Sadzik została wykreślona z KRS, a organizacja aż do dziś działała bez oficjalnego prezesa i zarządu.

Paweł Kukiz w RMF FM: Pan Broniarz ciągnie nauczycieli na skraj przepaści

"Moja żona strajkuje jako nauczyciel, jako obywatel, który zarabia śmieszne pieniądze w stosunku do pracy wkładanej w ten zawód" - przyznał gość Porannej rozmowy w RMF FM Paweł Kukiz. "Mam świadomość, że nauczyciele pieniędzy nie dostaną. Jeżeli dostaną cokolwiek, to jakieś grosze" - dodał. Lider Kukiz’15 jest przekonany, że rząd się nie ugnie. "Z całą pewnością tych pieniędzy nie ma" - argumentował.

"Współczuję nauczycielom. Domaganie się wyższych pieniędzy jest słuszne. Nauczyciele, jak każda grupa zawodowa, mają prawo do strajku, ale - tutaj moja żona nie będzie zadowolona (strajkująca nauczycielka - red.) - nie ma mojej zgody na wykorzystywanie dzieci, uczniów w tej całej grze" - mówił. "Czas egzaminów to jest bardzo kontrowersyjna dla mnie sprawa" - wyjaśnił. 

Sellin o podwyżkach dla nauczycieli

Są zapowiedzi dojścia do wynagrodzeń na poziomie posła RP dla nauczycieli dyplomowanych. W roku już chyba nawet 2021 jest to możliwe - stwierdził w Popołudniowej rozmowie w RMF FM wiceminister kultury Jarosław Sellin. Nauczycieli trzeba doceniać i należycie wynagradzać. Jesteśmy pierwszym środowiskiem politycznym, które rządząc postanowiło tę sprawę rozwiązać systemowo i systematycznie i to robimy - dodał.

Bójka podczas treningu: Lewandowski pobił się z Comanem

Niemiecki dziennik "Bild" poinformował, że Robert Lewandowski pobił się podczas treningu Bayernu Monachium z Francuzem Kingsleyem Comanem. Obaj piłkarze mieli używać pięści, a zostali uspokojeni dopiero przez kilku innych zawodników.

Piosenka z prawdziwego zdarzenia w RMF Classic: O dziewczętach na politechnice śpiewa Czesław Mozil

"Dziewczyny na politechniki" - coroczna akcja uczelni technicznych zachęcająca kobiety do studiowania kierunków ścisłych stała się inspiracją dla Artura Andrusa do stworzenia nowego utworu w ramach cyklu "Piosenka z prawdziwego zdarzenia". Przed mikrofonem pojawił się Czesław Mozil.