Święcenia kobiet, rozwody – to kontrowersyjne kwestie, wobec których Kościół katolicki pod przywództwem Jana Pawła II pozostawał nieugięty. Niektórzy oczekują, że nowy papież nie będzie prezentował tak konserwatywnego stanowiska.

W Stanach Zjednoczonych coraz częściej pojawiają się głosy, wzywające do dialogu z Watykanem w kwestii kapłaństwa kobiet. Dla wielu Amerykanek sprzeciw Stolicy Apostolskiej wynika wyłącznie z kościelnej tradycji. Trudno jednak oczekiwać, że nowy papież przychyli się do ich życzeń.

Konserwatywnej postawy Watykanu należy się spodziewać także w innych spornych kwestiach, jaką są chociażby rozwody. Kościół uważa bowiem, że małżeństwo jest nierozerwalne, a zakończyć je może wyłącznie śmierć jednego z małżonków. Osoby, które zgodzą się na rozwód lub wstąpią w nowy związek, nie są dopuszczane do sakramentu komunii św., pozostając na obrzeżach Kościoła.

Augustianin Wiesław Dawidowski rozwiewa wszelkie wątpliwości. - Zapisy na ten temat znajdują się bezpośrednio w Piśmie Świętym i w dekalogu. Dyskusja nie będzie zatem sprzyjała oczekiwaniom społeczeństw laickich - zapewnia, podsuwając równocześnie akceptowane przez Kościół rozwiązanie, jakim jest instytucja unieważnienia małżeństwa, która w Polsce i na świecie cieszy się coraz większym powodzeniem.