"Są pewne zasady dobrego wychowania, dobrego tonu i myślę, że kiedy przybywa tak ważny gość, to warto go w drzwiach przywitać" - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Jacek Sasin, pytany o jutrzejsze spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Jak podkreślił: "Jarosław Kaczyński jest kimś ważniejszym niż premier, bo jest szefem większości parlamentarnej, a bez tej większości parlamentarnej nie byłoby ani tego rządu, ani tego premiera". Pytany przez Marcina Zaborskiego, czy chciałby kandydować na prezydenta Warszawy, Sasin odparł: "Myślę, że każdy, kto jest w polityce, wobec takiego wyzwania, jakim jest walka o prezydenturę Warszawy, by nie odmówił". W internetowej części rozmowy polityk PiS ogłosił, że jutro poznamy zwycięskie projekty pomnika Lecha Kaczyńskiego i pomnika smoleńskiego, które mają powstać w Warszawie.

Marcin Zaborski, RMF FM: Śpi pan ostatnio spokojniej?

Jacek Sasin, PiS: Ja w ogóle śpię spokojnie.

Ale wygląda teraz na to, że już się pan nie musi przynajmniej jedną rzeczą martwić. Chyba nie będzie się pan musiał bić o stołeczny ratusz?

Ale to jest zawsze tak, że jak się człowiek nie martwi jedną rzeczą, to może się martwić innymi rzeczami. Najlepiej to w ogóle z optymizmem podchodzić do życia, do zadań, które stoją przed każdym z nas, bo wtedy rzeczywiście śpi się spokojniej...

Kamień z serca, jak pan słyszy: albo Jaki, albo Karczewski na prezydenta Warszawy?

Tak, mam to za sobą. Trzy lata temu kandydowałem na prezydenta Warszawy, nie była to łatwa batalia.

Jest pan pewien, że ma pan to za sobą?

W sensie kandydowania 3 lata temu mam to za sobą. Nie była to łatwa batalia, była bardzo trudna, kosztowała bardzo wiele wysiłku i również stresu.

I wtedy pan przegrał. A dzisiaj byłby pan w stanie wygrać te wybory?

Nie wiem, trudno powiedzieć. To zależy od bardzo wielu czynników. Ja mam nadzieję przede wszystkim, że tym razem te wybory wygra kandydat Prawa i Sprawiedliwości, kto by nim nie był.

A Patryk Jaki byłby lepszym prezydentem Warszawy niż pan?

Każe pan porównywać siebie z kimś, to jest zawsze...

To jest dość prosta sprawa.

Nie, to jest właśnie najtrudniejsze, bo jeśli podjąłem się trzy lata temu kandydowania na prezydenta Warszawy, to dlatego, że uważałem, że byłbym dobrym prezydentem Warszawy.

Patryk Jaki będzie lepszy?

To pewnie byśmy zobaczyli. Ani ja nie miałem szans być prezydentem Warszawy, ani na razie Patryk Jaki nim nie jest, więc to pewnie jest taka ocena, która mogłaby być dopiero oparta o pewne fakty. Na pewno - myślę - byłby lepszym prezydentem i Patryk Jaki, i Stanisław Karczewski, który może być dzisiaj kandydatem PiS na prezydenta Warszawy, niż Hanna Gronkiewicz-Waltz, tu nie mam wątpliwości.

A Jacek Sasin może być kandydatem na prezydenta Warszawy? Rano był tutaj wicepremier Gliński i powiedział - to jest coś, co może pana zmartwić - że jeśli chodzi o ten duet Jaki-Karczewski, to nie koniec. Mówi: "Z naszej strony jeszcze kilku innych kandydatów wchodzi w grę". Sasin wchodzi w grę?

Jestem sobie w stanie wyobrazić, że mogły to być jeszcze inne kandydatury.

Jacek Sasin?

Panie redaktorze, nie wiem. Nie ja o tym decyduję.

Ale pytanie, czy pan chce?

O tym będą decydować władze PiS, przede wszystkim w oparciu o realną ocenę szans takiego kandydata.

Przecież pana nie zmuszą. Jak pan powie "nie chcę", to nie wybiorą.

Ja myślę, że każdy, kto jest w polityce, wobec takiego wyzwania, jakim jest walka o prezydenturę Warszawy, by nie odmówił.

Jutro kolejne spotkanie prezydenta z prezesem Kaczyńskim. Pytanie, czy pan - podobnie jak rzeczniczka PiS - uważa, że prezydent Andrzej Duda powinien stać w progu Belwederu i witać Jarosława Kaczyńskiego w drzwiach?

Myślę, że to ma naprawdę drugorzędne znaczenie, w którym miejscu obaj panowie się przywitają.

To po co rzeczniczka PiS o tym mówi?

Myślę, że są pewne zasady dobrego wychowania, dobrego tonu. I myślę, że jak tak ważny gość przybywa, to warto go w drzwiach przywitać.

Wita go szef gabinetu prezydenta. To za mało?

Gospodarzem jest prezydent, a nie szef gabinetu, więc w tym sensie tę wypowiedź bym traktował. Natomiast oczywiście nie ma to żadnego znaczenia dla celu, w jakim obaj panowie się spotykają, a ten cel jest naprawdę ważny.

Może gdyby Jarosław Kaczyński był premierem, to prezydent witałby go w drzwiach Belwederu, zgodnie z protokołem.

Powiem tak: Jarosław Kaczyński jest kimś ważniejszym niż premier...

Naprawdę?

...bo jest szefem większości parlamentarnej. A bez tej większości parlamentarnej nie byłoby ani tego rządu, ani tego premiera.

W protokole jest napisane, że prezes PiS jest ważniejszy niż premier Beata Szydło?

Nie mówimy o protokole. Mówimy o pewnej rzeczywistości politycznej. Rzeczywistość polityczna jest taka: to szef większości parlamentarnej, lider ugrupowania, które wygrało wybory, jest postacią najważniejszą. Bo bez tego sukcesu, do którego poprowadził PiS Jarosław Kaczyński, nie byłoby tego rządu, nie byłoby pani premier, nie byłoby możliwości realizacji tego programu.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby prezes Jarosław Kaczyński wziął na siebie odpowiedzialność za rządzenie i żeby był premierem, i żeby prezydent witał go w drzwiach.

Ja myślę, że to naprawdę nie ma znaczenia, czy Jarosław Kaczyński przybywa do pana prezydenta jako premier, czy jako prezes partii rządzącej, czy lider większości parlamentarnej. Najważniejsze jest to, że jest człowiekiem, który jest władny w imieniu tej większości parlamentarnej podejmować decyzje i konkretnie rozmawiać.

No zobaczymy, może będzie rekonstrukcja rządu za chwilę, na dwulecie rządu. Pan się uśmiecha.

Ja się uśmiecham, ponieważ jak już po raz kolejny słyszę, że będzie rekonstrukcja rządu, to rzeczywiście przywołuje to u mnie uśmiech na twarzy.

Ja w ogóle nie chcę o tym rozmawiać, żeby było jasne. Nie rozmawiajmy o rekonstrukcji rządu, bardzo proszę. O tym, co się stało naprawdę: do rządu biorą ludzi z PSL, panie pośle. Andżelika Możdżanowska jeszcze przed chwilą u ludowców, teraz w Prawie i Sprawiedliwości, a pan wciąż na ławce rezerwowych. 

Dlaczego na ławce rezerwowych?

No do rządu pana nie biorą.

Ale tak, jak rozmawialiśmy przed programem, panie redaktorze, ja mam naprawdę ważną funkcję w parlamencie...

Jasne, pan to wciąż powtarza.

...w komisji finansów publicznych. To często być może więcej niż funkcja rządowa.

Jeśli się pan sprawdził, to może w rządzie by się pan jeszcze lepiej sprawdził.

Pan mi bardzo trudne pytania zadaje, bo cały czas mi pan każe się oceniać, samego siebie. A lepiej, żeby oceniali mnie jednak inni niż ja sam siebie, bo ja mógłbym wypaczyć tę ocenę.

Może pan jest za łagodny w wypowiedziach publicznych. Andżelika Możdżanowska, która właśnie weszła do rządu, wie pan, co mówiła o Prawie i Sprawiedliwości?

Tak, wiem, co mówiła.

"PiS kłamał, kłamie i będzie kłamać. Prowadzi wojny ideologiczne. Trzy wojny: i smoleńską, i tę o Trybunał Konstytucyjny, i o aborcję". To jest jednak trudna praca być politykiem, który z dnia na dzień zmienia zdanie.

Powiem tak: mam to szczęście w polityce, że nie musiałem tak zmieniać gwałtownie zdania. Natomiast rzeczywiście tym większy szacunek dla - pani minister już dzisiaj - Andżeliki Możdżanowskiej, że potrafi dzisiaj przyznać, że te jej opinie chyba nie były opiniami właściwymi. Opierały się raczej o pobieżny ogląd sytuacji, być może w oparciu o to, co usłyszała w mediach, w różnego rodzaju przekazach. A kiedy zobaczyła, jak te rządy Prawa i Sprawiedliwości wyglądają w praktyce, zmieniła zdanie i postanowiła się do ekipy "dobrej zmiany" przyłączyć.

W praktyce wyglądają tak, że politycy Prawa i Sprawiedliwości, ważni ministrowie też zmieniają zdanie. Mówiliście dwa lata temu, że w 2-3 lata da się dojść do poziomu 6 procent PKB, jeśli chodzi o wydatki na zdrowie. Dzisiaj ten sam człowiek - Konstanty Radziwiłł - mówi: jednak się nie da.

Pamiętamy tę wypowiedź pana ministra Radziwiłła, zresztą trudno ją zapomnieć, bo media ją bez przerwy przypominają w kontekście obecnego protestu.

Ja też ją pamiętam, bo mówił mi to prosto w oczy, w studiu radiowym.

Tak, tak, wiem, że to było w tym studiu. Myślę, że dzisiaj, kiedy jest ministrem zdrowia, bardzo chciałby zrealizować tą swoją zapowiedź, natomiast to nie jest tak, że minister - nawet tak ważny jak minister zdrowia - samodzielnie może tego typu decyzje podejmować, one zależą od bardzo wielu czynników...

A pamięta pan, panie pośle, co mówiliście, jeszcze będąc w opozycji, w kampanii wyborczej? "Skończmy z mówieniem: nie da się! Że nie da się znaleźć pieniędzy, nie da się pomóc frankowiczom". A dzisiaj słyszymy: nie da się.

Ale czy pan słyszał, żebyśmy powiedzieli, że nie da się znaleźć więcej pieniędzy dla służby zdrowia?

Że w 2-3 lata 6 procent PKB? Słyszę: nie da się.

Nie, to jest nieprawda. W 2-3 lata do 6 procent PKB to może być rzeczywiście bardzo trudne...

Który polityk PiS-u mówi, że w 2-3 lata dałoby się to zrobić?

Stawiając sprawę w ten sposób, można by powiedzieć tak: dzisiaj, kiedy mamy mniej więcej 4,5 procent PKB na służbę zdrowia - czyli (chodzi o) podniesienie o 1,5 procent PKB, to jest mniej więcej 30 miliardów złotych, o takiej sumie rozmawiamy - pewnie można by sobie wyobrazić, że w tym budżecie zabierzemy te pieniądze z innych priorytetowych zadań i te 30 miliardów przesuniemy na służbę zdrowia - tylko to byłoby nieodpowiedzialne...

Trzeba było być odpowiedzialnym w kampanii wyborczej, panie pośle.

...bo tych priorytetów jest bardzo dużo, zdrowie jest jednym z tych głównych priorytetów. Dzisiaj mamy przecież bardzo rzetelną informację: rok 2025 to jest ten moment, kiedy dojdziemy do 6 procent PKB - ale to nie oznacza, że będziemy czekać do tego roku: te nakłady będą się stopniowo co roku podnosić, tak jak podnosiły się zresztą w czasie ostatnich dwóch lat - bo one się realnie rzeczywiście podniosły. I również w budżecie na rok przyszły tych pieniędzy będzie więcej.


Jacek Sasin: Jutro poznamy zwycięskie projekty pomników Lecha Kaczyńskiego i smoleńskiego

Już w piątek poznamy zwycięskie projekty pomnika Lecha Kaczyńskiego i pomnika smoleńskiego, które mają powstać w Warszawie - ogłosił w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM polityk PiS Jacek Sasin.

Jak podał, makiety wszystkich projektów, które dostały się do drugiego etapu konkursu, będzie można zobaczyć w czasie piątkowej konferencji prasowej na terenie wyścigów konnych na Służewcu. "Tam jeszcze dzisiaj i jutro do południa będzie obradować jury i jutro będzie gotowe, żeby ogłosić werdykt" - powiedział.

Zobacz internetową część Popołudniowej rozmowy w RMF FM!