Ig Noble, czyli nagrody za wątpliwe dokonania naukowe, zostały przyznane. Bohaterem wieczoru był jednak nie naukowiec, a Hindus Lal Bihari, od 1976 roku uznawany oficjalnie za... nieżywego. Przyznano mu Ig Nobla za wieloletnią kampanię, w której dowodził, że jednak żyje.

Bihari był w swej kampanii na tyle przekonywujący, że w końcu władze Indii wydały mu paszport, nie na tyle jednak, by dostać Amerykańską wizę i odebrać nagrodę.

Ig Nobla z medycyny dostali naukowcy z Londynu, którzy dowodzili, że tamtejsi taksówkarze mają większy niż zazwyczaj rejon mózgu, odpowiedzialny za pamięć. Dzięki temu – według ig noblistów – mają szansę zdać wyjątkowo trudny egzamin ze znajomości londyńskich ulic.

W kategorii inżyniera, nagrodę dostali nieżyjący już autorzy słynnych praw Murphyego. Podstawowa zawarta w nich zasada "Jeśli coś może się nie udać, na pewno się nie uda".

Nagrodę z chemii przyznano Japończykowi, który badał, dlaczego pewien pomnik z brązu odstrasza gołębie. Jeśli wymyli co zrobić, by podobną właściwość wykazywały np. parapety, zasłuży sobie na powszechną wdzięczność.

Pokojową Nagrodę Ig Nobla otrzymała brytyjska marynarka wojenna, która wydała zarządzenie, by podczas ćwiczeń rekruci krzyczeli "Bang!", zamiast strzelać prawdziwymi nabojami. Tak ćwiczą marynarze z HMS Cambridge koło Plymouth. Sprawdzają współrzędne celu, wycelowują, przygotowują się do strzału i... głośno krzyczą "Bang!". Oszczędzają za każdym razem 642 funty, co ma przynieść marynarce ponad milion funtów oszczędności rocznie. Niektórzy oficerowie są oburzeni: Do czego to doszło? Kiedyś było słychać echa strzałów na HMS Cambridge, a dziś w mikrofonach brzmi tylko idiotyczne Bang-bang-bang. Przypomina to zabawę w Indian i kowbojów na podwórku.

Wśród laureatów Ig Nobli nie ma jednak Polaków - nad czym ubolewał w rozmowie z naszym waszyngtońskim korespondentem twórca nagród dla ignorantów Marc Abrahams: Polska sprawia zawód reszcie świata. Jestem przekonany, że w Polsce jest wiele osób, które zasługiwałyby na nagrodę Ig Nobla, ale nikt nie daje o tym znać reszcie świata.

19:00