Hiszpańskie słowo praca - trabajo - pochodzi od łacińskiego tripalium, czyli od średniowiecznego narzędzia tortur. Być może właśnie dlatego większość Hiszpanów kojarzy pracę z cierpieniem i poświęceniem. Tamtejsi psycholodzy opracowali więc 10 zasad dobrego samopoczucia w pracy.

Co drugi Hiszpan narzeka na szefa, a co trzeci na atmosferę w miejscu pracy. Dlatego psychologowie radzą, że każdy, kto chce dobrze czuć się w pracy, musi sobie przede wszystkim uzmysłowić, że nie ma pracy idealnej. Żeby zaś docenić tę, którą się wykonuje, należy zacząć traktować swe miejsce pracy tak samo, jak swój dom.

Osoba, która nie potrafi tego zrobić ma niewielkie szanse na odczuwanie przyjemności z pracy - mówi Jose, jeden z autorów zasad. Jego zdaniem nie można też traktować pracy wyłącznie jako obowiązku – dlatego trzeba umieć odnaleźć pozytywną stronę tego, co się robi.

Trzecim, bardzo ważnym czynnikiem jest nie wpadanie w rutynę. Jeśli nie możemy zmienić miejsca pracy, zmieńmy przyzwyczajenia – załóżmy zegarek na inną rękę, inaczej się ubierzmy, lub pójdźmy do pracy inną, nawet dłuższą drogą.

18:55