Delfiny butlonose, które żyją na wolności, potrafią porozumiewać się ze sobą dźwiękami-imionami, właściwymi dla każdego z nich.

Badania zostały przeprowadzone przez Vincenta M. Janika ze "School of Biology", wchodzącej w skład University of St.Andrews (Wielka Brytania). Na łamach tygodnika "Science" opublikowano raport, z którego wynika, że zwierzęta te uczą się nawzajem nowych dźwięków. Okazuje się, że każdy delfin w stadzie ma swój specyficzny "gwizd", tak jakby było to jego własne "imię", które jest powtarzane przez inne delfiny podczas "rozmowy". Osobnik, do którego taki gwizd jest kierowany, po upływie około 3 sekund odgwizduje w ten sam sposób, "potwierdzając", iż rozpoznaje, kto do niego "mówi".

Najczęściej gwizdy-imiona były stosowane w czasie porozumiewania się dwóch osobników. Jednak w kilku przypadkach w "rozmowie" uczestniczyły trzy delfiny. Janik potwierdził również, że inne gwizdy mogą służyć okazywaniu agresji bądź uczuć "przyjacielskich". Sygnały delfinów mogą również komunikować innym obecność obcego osobnika.

Obserwacje delfinów prowadzono przez wiele lat. Janik zgromadził 258 minut nagrań, zawierających 1719 pojedynczych dźwięków zarejestrowanych za pomocą 6 podwodnych mikrofonów. Następnie wykresy dźwięków wydawanych przez każdego delfina opracowano komputerowo, co pozwoliło sprawdzić czy są to gwizdy wydawane przez jedno, czy też przez różne zwierzęta.

06:40