"Elektroniczny Wielki Brat" - tak francuskie media nazywają budzący coraz więcej kontrowersji projekt wyposażenia małych dzieci w ubrania z wszytymi mikrochipami. Jeżeli dziecko wejdzie do nieodpowiedniego pomieszczenia albo znajdzie się poza terenem żłobka - włączać się będzie automatycznie alarm.

Ten system, który umożliwia nieustanną lokalizację każdego dziecka na niewielkiej przestrzeni, zacznie być wprowadzany w prywatnych żłobkach w Paryżu w najbliższych miesiącach. Jego twórcy zapewniają, że znacznie zwiększy to bezpieczeństwo najmłodszych.

Innego zdania są jednak władze miasta, które obawiają się, że spowoduje to redukcję liczby opiekunek w żłobkach - w praktyce bezpieczeństwo dzieci może wiec być mniejsze. Wielu psychologów twierdzi też, że wyzwalający się automatycznie alarm może spowodować u dzieci w wieku do trzech lat poważne zaburzenia psychiczne.

Cześć mediów oskarża natomiast firmę, która opracowała ten system o chęć testowania na najmłodszych rozwiązań technicznych przeznaczonych dla przedsiębiorstw, które chcą śledzić każdy krok swoich pracowników.