Wzrastające bezrobocie, postępująca bieda - to polska rzeczywistość. Nic dziwnego, że coraz więcej ludzi ma kłopoty z opłacaniem czynszów. W sądach zapada coraz więcej wyroków eksmisyjnych. Większość jednak nie może być wykonana.

Przepisy w wielu wypadkach zabraniają wyrzucania na bruk, a gminy nie mają lokali socjalnych. Pojawił się więc pomysł, by to gminy opłacały czynsze za dłużników. Jak się okazuje dla wielu gmin i takie rozwiązanie nie jest jednak dobre.

W ubiegłym roku do sądów okręgu bydgoskiego wpłynęło 800 spraw o eksmisję. W 400 przypadkach ją orzeczono. Nie ma jednak statystyk ile z tych wyroków wykonano. Komornicy przyznają jednak, że większość jest przynajmniej na razie niewykonalna, głównie z braku lokali socjalnych.

Miasta nie mają pieniędzy na ich budowę, ale pomysł by gminy płaciły czynsze za dłużników zamiast budować lokale socjalne także nie podoba się urzędnikom. Oszczędność jest niewielka. Budżetów gmin już teraz nie stać na zasiłki socjalne a opłacenie czynszów byłoby kolejnym obowiązkiem.

Według wielu zarządów gmin takie rozwiązanie byłoby też niemoralne wobec lokatorów, którzy płacą czynsze. Jak przewidują urzędnicy niewykluczone, że w przypadku wprowadzenia takich przepisów ilość dłużników, którzy zalegają z płaceniem czynszów znacznie by wzrosła.

Foto Archiwum RMF

21:05