Niewykluczone, że w Bydgoszczy stanie pomnik autora słynnej powieści, Jerome'a Selingera. Z pomysłem wychodzi towarzystwo miośników miasta, a sama rzeźba miałaby stanąć na terenie dzisiejszego centrum handlowego Focus Park.

Jak się okazuje, autor "Buszującego w zbożu" swoje korzenie ma właśnie w Bydgoszczy. Z tego miasta pochodzą jego rodzice, tu też mieli rzeźnię i sklep mięsny. - Jerome urodził się już po tym, jak wyemigrowali do Ameryki, w Nowym Jorku. W 1937 roku przyjechał jednak odbyć praktyki w ich bydgoskiej rzeźni - mówi Dariusz Markowski z Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. - Miał się przyuczać do zawodu przez pół roku, ale wytrzymał dwa miesiące.

Posłuchaj, jaka anegdota o Selingerze wiąże się z jego praktykami w bydgoskiej rzeźni

Niewykluczone, że pomnik w Focus Parku (który stoi w miejscu, które kiedyś zajmowała rzeźnia) będzie nawiązywała swoją formą do tytułu najsłynniejszej książki pisarza - właśnie "Buszującego w zbożu". - Myślimy o postaci rozgarniającej łany zboża. Byłoby ono co roku wysiewane.

Jeden z pomysłów na rzeźbę to postać idąca przez prawdziwe zboże

Pomnik Selingera z pewnością wpłynie na znajomość skądinąd popularnego pisarza. Bo z tą, nawet wśród oczytanych przecież studentów, nie jest najlepiej...

A czy ty wiesz, kto napisał

Pomysłodawcom pomnika pozostaje zdobycie sponsorów dotarcie do samego Selingera i zapytanie go o zgodę. Z tym jednak może być problem - pisarz od blisko 30 lat prowadzi życie pustelnika.