Zbyt często sięgamy po antybiotyki, mówią specjaliści, 81 lat temu, gdy Alexander Fleming wynalazł pierwszy z nich - penicylinę - podawana ona była przede wszystkim żołnierzom walczącym na froncie II wojny światowej. Od tego czasu wiele się zmieniło, dzięki rozwojowi cywilizacyjnemu lekarstwa są powszechnie dostępne, a antybiotyki zażywają wszyscy, nawet gdy nie ma takiej konieczności.

O antybiotykach wiemy zaskakująco niewiele, biorąc pod uwagę, jak często sięgamy po nie w przypadku choroby. Pacjenci zazwyczaj nie mają czasu, dlatego chcą szybko stanąć na nogi, a to w przekonaniu wielu zapewnić może tylko antybiotyk. Nie bez winy są często także lekarze, którzy wyjątkowo często wystawiają recepty na te leki.

Nie chodzi o to, że antybiotyki są złe, to skuteczne środki w sytuacjach, gdy nic innego nie skutkuje. Zawsze jednak trzeba przed ich przyjęciem zrobić bilans i zastanowić się nad skutkami ubocznymi.

Warto z okazji przypadającego dzisiaj Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach zapytać w aptece, czy antybiotyk to niezbędna konieczność. Czasami wystarczy łagodniejszy lek, który przy okazji nie dokona spustoszenia we florze bakteryjnej naszego organizmu.