Zmiana warty w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Rada Nadzorcza odwołała dotychczasowy zarząd spółki. Na czele państwowego koncernu stanąć ma - na razie jako pełniący obowiązki prezesa - Jakub Skiba, który do niedawna był wiceministrem spraw wewnętrznych i uważany jest za bardzo bliskiego współpracownika byłego szefa MSWiA, a obecnie szefa MON Mariusza Błaszczaka.

Mariusz Błaszczak w ramach niedawnej rekonstrukcji rządu zamienił stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji na tekę szefa MON, a na czele resortu obrony zastąpił Antoniego Macierewicza.

Obecna wymiana władz Polskiej Grupy Zbrojeniowej nie wydaje się być niespodzianką, bowiem już od momentu rekonstrukcji rządu mówiło się, że kojarzonych z Antonim Macierewiczem członków zarządu PGZ zastąpią wkrótce ludzie związani z nowym ministrem obrony.

Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała w oficjalnym komunikacie, że nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Grupy odwołało troje z czworga członków Rady Nadzorczej - Konstancję Puławską, Piotra Sulewskiego i Karola Tatarę - a w skład Rady powołani zostali: Bogdan Borkowski, Wojciech Dąbrowski, Paweł Olejnik i Jakub Skiba.

Ta nowa rada odwołała dotychczasowy zarząd spółki z prezesem Błażejem Wojniczem na czele. P.o. prezesa został Jakub Skiba. Rada postanowiła również ogłosić konkurs na stanowisko prezesa PGZ.

57-letni Jakub Skiba od 20 października ubiegłego roku czasowo pełnił obowiązki prezesa Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. W czwartek zrezygnował z tej funkcji.

Dzisiaj (8 lutego br.) rezygnację ze stanowiska prezesa PWPW złożył Jakub Skiba. W najbliższym czasie Rada Nadzorcza PWPW wskaże osobę, która przejmie obowiązki prezesa PWPW - poinformowało w komunikacie MSWiA.

Skiba, który przed objęciem funkcji w PWPW był wiceszefem MSWiA, piastuje kierownicze stanowiska od ponad dwudziestu lat. Kierował m.in. GUS-em, polskim przedstawicielstwem przy ONZ, biurem szefa kancelarii premiera i jednym z biur w warszawskim Ratuszu, był także członkiem zarządu NBP.

Polska Grupa Zbrojeniowa, utworzona w 2013 roku w ramach konsolidacji przemysłu zbrojeniowego, jest jednym z większych koncernów obronnych na świecie. Skupia ponad 60 spółek, w których pracuje 17 600 ludzi. Ma udziały w ponad stu spółkach i roczne przychody na poziomie 5 mld złotych.

W skład Grupy wchodzą spółki branż zbrojeniowej, stoczniowej, offshore, nowych technologii, finansów i nieruchomości, a także wojskowe przedsiębiorstwa remontowo-produkcyjne.

(e)