Na liście przedsiębiorstw, które skorzystają na amerykańskich inwestycjach znalazł się między innymi dolnośląski PZL-Hydral. Firma ta od 57 lat produkuje układy paliwowe i regulacyjne dla lotnictwa, wyroby mechaniczne i elektroniczne.

To, że wrocławski Hydral znalazł się na liście firm, które mają uczestniczyć w projektach offsetowych towarzyszących zakupowi przez Polskę samolotów wielozadaniowych F-16 nie jest dziełem przypadku – zapewnia prezes Adam Młyńczak:

Ciężko na to pracowaliśmy od paru lat, poprzez wyprzedzające umowy handlowe zawarte między kontrahentami amerykańskimi i polskimi. Ten offset, który został w tej chwili wpisany jest de facto kontynuacją dotychczasowej naszej działalności - dodaje prezes Młyńczak.

Firma będzie produkować części do amerykańskich samolotów wojskowych i cywilnych, układy paliwowo-regulacyjne, układy hydrauliczne, części i podzespoły.

Szczegóły finansowe są objęte tajemnicą handlową. Na razie trudno powiedzieć czy Hydral po zawarciu umowy z Amerykanami, zwiększy zatrudnienie. Produkcja w Zakładzie jest całkowicie zautomatyzowana, ale pojawia się pewna szansa dla młodych:

Potrzeba wielu nowych technologii, nowych maszyn, kapitału. W takim przypadku niekoniecznie jest to wzrost zatrudnienia, natomiast pewnego rodzaju rekonwersja zatrudnienia a więc możliwość wypuszczenia ludzi, którzy już kończą ten wiek pracowniczy i możliwość zatrudnienia ludzi młodych, absolwentów wyższych uczelni wrocławskich.

To jednak kwestia najbliższych kilku lat.

Foto Maciej Cepin RMF

21:15