Kwestie Jukosu i wojny w Czeczenii zdominowały ostatni dzień wizyty Władimira Putina w Rzymie. W stolicy Włoch odbył się dziś szczyt Unia Europejska - Rosja, w czasie którego rosyjski prezydent rozmawiał z premierem Włoch Silvio Berlusconim i przywódcą Komisji Europejskiej, Romano Prodim.

Pytania dziennikarzy dotyczyły przede wszystkim poszanowania praw człowieka w Rosji. Prezydent Putin odpowiadając na pytanie francuskiego korespondenta o zatrzymanie Michaiła Chodorkowskiego bardzo się uniósł. Zaprzeczył jakoby wymiar sprawiedliwości był wykorzystywany w jego kraju do walki politycznej.

Podniesionym głosem mówił, że nie pozwoli się szantażować i zarzucił miliarderom, którzy dorobili się na prywatyzacji w Rosji, iż wydają teraz setki milionów dolarów na najlepszych adwokatów a także podżegają media do prowadzenia kampanii w obronie Jukosu.

Premier Berlusconi bronił przyjaciela twierdząc, że dziennikarze przedstawiają sprawę firmy Chodorkowskiego niezgodnie z prawdą. Dodał, że równie fałszywie została zaprezentowana w mediach sprawa konfliktu w Czeczenii.

22:35