Arkadiusz Siwko stanął na czele gdańskiego giganta energetycznego: Energi. Rada Nadzorcza spółki podjęła uchwałę o powołaniu go na stanowisko Prezesa Zarządu z dniem 2 lipca. Siwko zastąpił Alicję Barbarę Klimiuk, która od lutego pełniła obowiązki prezesa.

W skład zarządu Energi wchodzą również wspomniana Alicja Barbara Klimiuk, która jest wiceprezesem ds. operacyjnych, wiceprezes ds. finansowych Jacek Kościelniak i Grzegorz Ksepko, czyli wiceprezes ds. korporacyjnych.

Długa lista stanowisk, czyli kim jest Arkadiusz Siwko

Arkadiusz Siwko jest doświadczonym menedżerem, absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Skończył kurs maklera papierów wartościowych, prowadzony w Warszawie pod patronatem Uniwersytetu Oksfordzkiego, i kurs doradcy inwestycyjnego. W Waszyngtonie odbył szkolenie pod patronatem Departamentu Stanu USA w zakresie zarządzania kryzysowego w strukturach państwa.

Karierę zawodową zaczynał w Polskiej Akademii Nauk: w latach 1989-1991 był pracownikiem naukowym Wydziału Nauk Prawnych.

Później został dyrektorem gabinetu ministra spraw wewnętrznych i w latach 1991-1992 sprawował nadzór nad biurami: administracyjnymi, koncesji, spraw prawnych i zagranicznych MSW oraz nad strażą pożarną. W 1992 roku został doradcą ministra, który stał równocześnie na czele Centralnego Urzędu Planowania, w zakresie strategii rozwoju.

W latach 1993-1996 Siwko był prezesem Krajowego Biura Doradztwa Finansowego "Projekt", a także przewodniczącym Fundacji Warszawski Instytut Finansów i Spraw Międzynarodowych. W 1996 roku został doradcą prawnym wojewody warszawskiego ds. reformy administracyjnej kraju, a rok później objął funkcję wiceprezesa zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Turystyki i równocześnie doradcy prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki.

Z sektorem turystyki związany był również później: od 1998 roku był przez kilka lat wiceszefem przedsiębiorstwa z branży hotelarskiej: Orbis SA, a także dyrektorem Akademii Orbis SA.

Ze spółką rozstał się w roku 2005 i został doradcą ministra transportu i budownictwa w zakresie transportu i rozwoju, a w latach 2006-2008 był prezesem Operatora Logistycznego Paliw Płynnych - lidera rynku składowania paliw, w tym zapasów obowiązkowych i rezerw państwowych.

Stamtąd przeniósł się do Krajowego Biura Doradztwa Finansowego "Projekt": od 2008 do 2013 roku był w nim dyrektorem generalnym.

Z kolei od 2013 stał na czele Instytutu Studiów Strategicznych Grosvenor House.

W grudniu 2015 roku Arkadiusz Siwko zasiadł w fotelu prezesa zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej - największego koncernu obronnego w Europie Wschodniej. Funkcję tę sprawował do lutego 2017, a PGZ zawarła za jego rządów największy w historii przemysłu zbrojeniowego nad Wisłą kontrakt na dostawy uzbrojenia dla polskiej armii.

Siwko ma również na koncie odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej": minister kultury, wicepremier Piotr Gliński uhonorował go nią za pracę na początku lat 90. w tygodniku "Młoda Polska", w którym był zastępcą redaktora naczelnego.