Budowa autostrad może się przydać nie tylko kierowcom. Czasem może mieć także wpływ na rozwój nauki. W amerykańskim stanie Pensylwania właśnie przy budowie drogi znaleziono niewielką kość, o której dziś mówi cały naukowy świat.

Kostka może rzucić światło na mało znany, a istotny etap ewolucji, jakim jest wyjście organizmów z wody na ląd. Jak się uważa, pochodzi z ramienia, żyjącego 365 mln lat temu zwierzęcia – formy pomiędzy płazami a gadami.

Jak dziś tygodnik „Science”, 60-centymetrowe zwierzę prawdopodobnie rozwinęło umiejętność wspierania się na przednich kończynach, by wynurzyć się z wody i zaczerpnąć powietrza. Nie było jednak jeszcze w stanie używać ich do wędrówek po lądzie, ponieważ nie mogło poruszać nimi z przodu do tylu.

Kosteczka o rozmiarach 3 cm na 5 cm nie spieszyła się z ujawnieniem swojej tajemnicy. Kamień, w którym ją znaleziono, wydobyto przed 10 laty; 7 lat przeleżał na półce Akademii Nauk w Filadelfii. W 2001 roku ktoś jednak znalazł chwilę czasu, by przyjrzeć mu się dokładnie i oto mamy sensację!