Ministerstwo Pracy dopiero w poniedziałek znalazło 21 milionów złotych na przedłużenie umów do końca roku kilku tysiącom stażystów z Gminnych Ośrodków Informacji Europejskiej. Problem jednak w tym, że umowy wygasły właśnie także przedwczoraj.

Tymczasem, jak się okazuje, pieniądze były od dawna. Problem w tym, że - jak podkreśla Krzysztof Kaczmarek z resortu pracy - brakowało takiego pomysłu, aby umowy przedłużyć trochę wcześniej:

Pomysł przedłużenia stażu wyszedł z Kancelarii Premiera, od pana ministra Nikolskiego. My się o tym dowiedzieliśmy około 20 czerwca. To jest bardzo późno.

Efekt jest taki, że większość gminnych ośrodków informacji świeci pustkami. To, czy owe biura zaczną znowu działać, zależy nie tylko od ministerialnych pieniędzy, ale i od tego, czy samorządy zobowiążą się do zatrudniania stażystów w następnych latach. Tylko pod takim warunkiem w tym roku dostaną resortowe fundusze.

Ośrodki Informacji Europejskiej powstały cztery miesiące temu i miały propagować wiedzę o Unii Europejskiej w ramach projektu "Pierwsza Praca".

07:45