Około 400 osób strajkuje w Hucie Batory w Chorzowie w obronie miejsc pracy. Nie pracują załogi walcowni i rurowni. Po południu do protestujących wyszedł prezes zarządu zakładu i zaprosił delegatów na rozmowy.

Negocjacje mają się rozpocząć jutro. Na razie nie wiadomo jednak, czy do nich dojdzie, bo strajkujący chcą publicznego spotkania. Niech prezes stanie tu na murku i powie nam wszystkim, co ma do zaoferowania - oświadczył naszej reporterce jeden z hutników.

Strajk rozpoczął się spontanicznie. Nie stoją za nim żadne organizacje związkowe. Załoga po weekendzie nie podjęła produkcji i przekazała zarządowi pismo z postulatami. Chcemy przywrócenia układu zbiorowego pracy, wstrzymania zwolnień oraz ponownego zatrudnienia w hucie pracowników, których przejęła agencja pracy tymczasowej - mówią hutnicy. Nie chcą być zatrudniani przez agencję, bo to oznacza mniejsze pensje. Zarabiam 1500 złotych na rękę, wcześniej w hucie dostawałem 2500 złotych - tłumaczy jeden ze strajkujących.

Strajkujących wesprą piłkarze Ruchu Chorzów

Dziś wieczorem hutników mają wesprzeć kibice Ruchu Chorzów. Jak zapowiadają protestujący, kibice z transparentami przyjadą do huty ok. godziny 21.00. Ruch Chorzów przez lata związany był z Hutą Batory. Pracowało w niej wielu chorzowskich piłkarzy (między innymi Gerard Cieślik przy tokarce).

"Huta Batory" sp. z o.o. w Chorzowie należy w całości do giełdowej spółki Alchemia SA, kontrolowanej przez Romana Karkosika. Biuro prasowe Alchemii nie chce na razie komentować sytuacji. Prezes spółki Józef Spik oświadczył jedynie, że strajk jest nielegalny, a organizatorom protestu grożą prawne konsekwencje.

Grupa Kapitałowa Alchemia obejmuje: "Hutę Batory", "Rurexpol", "Walcownię Rur Andrzej", "Hutę Bankową", "Kuźnię Batory" i "Laboratorium Badań Batory". W ub. roku grupa wypracowała 118,4 mln zł zysku netto przy przychodach sięgających 1 mld 155 mln złotych.

"Huta Batory" produkuje różne gatunki stali, w tym stal węglową, stopową i żaroodporną m.in. w postaci tzw. wlewek. Ma w swoim asortymencie rury bezszwowe, m.in. przewodowe, konstrukcyjne, okrętowe oraz kotłowe.