Choć Rada Polityki Pieniężnej zbiera się już dziś, według ekspertów na razie nie obniży ona stóp procentowych. Jak przewidują analitycy, stopy procentowe zostaną obniżone o 100-200 punktów bazowych najprawdopodobniej w kwietniu.

"Sądzimy, że RPP raczej wstrzyma się z ruchami aż do kwietnia. To kwestia danych dotyczących budżetu za cały kwartał. Z wypowiedzi członków Rady wynika, że bardzo uważnie obserwują dane dotyczące przekazywania składek przez ZUS do Funduszy Emerytalnych" - powiedziała Monika Kubik-Kwiatkowska, analityk Standard and Poor's MMS. Sprzyja temu polityka fiskalna. W ubiegłym miesiącu Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 100 punktów bazowych, do poziomu 18 - 22 procent. Rynek jednak spodziewał się większej obniżki. RPP może nie spieszyć się z kolejną obniżką stóp, by móc przyjrzeć się skutkom lutowej obniżki. Największe banki, m.in. PKO BP, Pekao SA, BPH, WBK, PBK, BIG BG, BOŚ już po niej obniżyły oprocentowanie depozytów i kredytów. "Obniżki stóp przez banki to jednak dopiero początek całego mechanizmu. Nie wiadomo jeszcze jak obniżka stóp przez banki odbije się na zachowaniach konsumentów, zarówno w stosunku do depozytów jak i kredytów" - powiedział Mróz. Według BRE w tym roku czekają nas jeszcze dwie kolejne obniżki.

Eksperci uważają jednak, że argumentem przeciwko obniżce może być to, co się dzieje w budżecie. Mianowicie wykonanie deficytu budżetowego po dwóch miesiącach sięgnęło prawie 60 proc.

rys. RMF FM

12:00