Rosyjskie służby sanitarne znów atakują polską żywność i chcą skontrolować produkcję mleka i wołowiny w Polsce. Twierdzą, że znaleźli w polskich produktach niebezpieczne bakterie. Jak donosi moskiewski korespondent RMF FM Przemysław Marzec, wydaje się, że to swoisty straszak, a o wprowadzeniu embarga na razie w Rosji nie zdecydowano.

Rosjanie skontrolują polskie zakłady. Złagodzą embargo?

​Za dwa tygodnie ruszą rosyjskie kontrole w polskich zakładach produkujących przetwory z wieprzowiny - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Rosyjskie służby weterynaryjne mają sprawdzić procedury bezpieczeństwa stosowane w tych firmach w związku z afrykańskim pomorem świń. "Nie... czytaj więcej

Rosyjskie służby weterynaryjne twierdzą, że ograniczenia nałożono na polską żywność po zbadaniu czterech partii produktów wysłanych z naszego kraju do Rosji. Teraz polskie zakłady mają być monitorowane - Rosjanie żądają przeprowadzenia kontroli produkcji z ich udziałem.

Od kilku miesięcy obowiązuje embargo na polską wieprzowinę

Wczoraj informowaliśmy, że za dwa tygodnie ruszą rosyjskie kontrole w polskich zakładach produkujących przetwory z wieprzowiny. Jak dowiedział się nasz reporter Krzysztof Zasada, rosyjskie służby weterynaryjne mają sprawdzić procedury bezpieczeństwa stosowane w tych firmach w związku z afrykańskim pomorem świń.

Polska porozumiała się z Ukrainą w sprawie zniesienia przez Kijów embarga na polską wieprzowinę. Jak poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki, Ukraina wycofa także zakaz importu wołowiny odkostnionej. Ustalenia podjęte podczas rozmów Sawickiego z ukraińskim ministrem rolnictwa Ihorem Szwajką... czytaj więcej

Rosjanie skontrolują kilkanaście przedsiębiorstw, które produkują przetwory wieprzowe poddane obróbce termicznej. Chcą sprawdzić, czy produkty są bezpieczne i czy ich import może być groźny. Moskwa twierdziła dotąd, że stosowana w tych zakładach termiczna obróbka mięsa nie likwiduje wirusa ASF, więc jest nieskuteczna.

Nasze służby weterynaryjne od początku podkreślają natomiast, że ASF nie wykryto jak dotąd u żadnej świni hodowanej w Polsce.

Rosja wprowadziła embargo na produkty wieprzowe kilkanaście tygodni temu, także dla firm na Litwie. Również i w tamtejszych zakładach rosyjscy kontrolerzy mają przeprowadzić inspekcje.