Wysokie zbiory zbóż w Rosji i na Ukrainie umacniają te kraje w roli czołowych eksporterów ziarna. Eksperci oceniają, że w tym sezonie Rosja będzie mogła sprzedać zagranicą 25 mln ton zbóż, a Ukraina nawet 30 mln ton.

Tegoroczne zbiory zbóż na Ukrainie są wyjątkowo wysokie, szacowane nawet na 56 mln ton. Do połowy listopada br. zebrano 53 mln ton ziarna, tj. prawie o 20 proc. więcej w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego sezonu - informuje Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA). Jakość ukraińskiego ziarna jest wyjątkowo wysoka.

Wysoki urodzaj na Ukrainie oraz duże zapasy zbóż stwarzają ogromny potencjał eksportowy, oceniany nawet na 30 mln ton. Jednak, aby wywieźć tak duże ilości ziarna, konieczne jest wykorzystanie wszystkich mocy przeładunkowych m.in. ukraińskich portów.

Od początku sezonu Ukraina dostarcza zboże na wielu kierunkach: do Unii Europejskiej (zwłaszcza do Włoch i Hiszpanii), Arabii Saudyjskiej, Bangladeszu, Izraela, Tunezji, Algierii.

W Rosji sezon znacznie lepszy niż poprzedni

Do grona eksporterów zbóż powróciła także Rosja. W ocenie ekspertów, w tym roku będzie ona mogła sprzedać zagranicę 25 mln ton ziarna. Zbiory zbóż szacowane są na 92,7 mln ton, podczas, gdy w ubiegłym roku uzyskano tylko nieco ponad 64 mln ton, czyli o 33 proc. mniej niż w 2009 r.

W związku z dobrymi zbiorami, Rosja od początku sezonu handlowego zniosła embargo w wywozie zbóż, wprowadzone w ubiegłym roku z powodu niskich zbiorów.

Obecnie Rosja eksportuje wyjątkowo intensywnie oferując ziarno po konkurencyjnych cenach. W bieżącym sezonie rosyjski eksport wyniósł już kilkanaście milionów ton.