Program Mieszkanie Plus na razie tylko dla wybranych. O tym, kto będzie mógł starać się o wyjęcie taniego mieszkania, decydować będzie wiek, zarobki i liczba dzieci - ustalił dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda. Największą szansę będą miały rodziny wielodzietne.

Rozpoczynamy realizację programu Mieszkanie plus, dzisiaj uruchamiamy pilotaż w 17 miastach - mówiła premier Beata Szydło w Katowicach, inaugurując rządowy program budowy mieszkań.

Ten pilotaż, który dzisiaj zostanie uruchomiony, to jest oferta, którą kierujemy do polskich rodzin, do młodych ludzi, do średniej klasy, do wszystkich, którzy chcą mieć własne mieszkanie, potrzebują tego mieszkania, by myśleć o przyszłości swojej rodziny - mówiła szefowa rządu. 

40 procent Polaków nie spełnia warunków, by dostać kredyt i kupić własne mieszkanie; obowiązkiem państwa jest pomoc ludziom w zdobyciu własnego lokum - dodawał minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Pierwsze mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus dla Katowic, Tychów, Trzebini, Skawiny, Gliwic, Wałbrzycha i Chorzowa.To jednak tylko część z wybranych lokalizacji.  

Dla nas to jest bezpieczna umowa. Raczej bym się skupił na tym, w jakim tempie i w jaki sposób będą te mieszkania realizowane. To jest większe wyzwanie, ale to nie do nas pytanie. Gmina daje grunt budowlany. Tu nie ma żadnych strat, ryzyka - mówił w rozmowie z reporterem RMF FM prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

Pierwszych kilka tysięcy lokali ma zostać wybudowanych do końca 2018 roku.

Kolejka chętnych na pewno będzie bardzo długa. Twórcy programu dopiero pracują nad kryteriami przydziału. Wiadomo jednak, że założenie jest takie, iż te tanie mieszkania na wynajem mają być w pierwszej kolejności dostępne dla rodzin wielodzietnych.

Celem nadrzędnym jest przeciwdziałanie negatywnym trendom demograficznym. W pierwszej kolejności ta oferta powinna być skierowana do rodzin, co do których polityka rządu chciałaby zachęcić do tego, żeby rodziny polskie się rozwijały - tłumaczy Włodzimierz Stasiak, wiceprezes spółki państwowej spółki BGK Nieruchomości.

O kolejności będzie decydować m.in. wiek, zarobki czy liczba dzieci. 

Dla kogo mieszkanie?

Program Mieszkanie Plus został zapowiedziany przez premier Beatę Szydło na początku czerwca. Jak tłumaczyła wtedy szefowa rządu "jest pierwszym tego typu kompleksowym rozwiązaniem problemów mieszkaniowych Polaków". Czynsz wynajmu takiego mieszkania będzie od 10-20 zł za metr kwadratowy. Ten wynajem będzie z możliwością dojścia do własności - tłumaczyła premier.

Rząd chce, żeby Polacy mieli szansę na mieszkanie oraz postanowiliśmy uwzględnić sytuację różnych grup Polaków zarówno tych, którzy mają dochody bardzo niskie, ale też bardzo poważnie traktujemy klasę średnią. Dzisiaj wielu młodych ludzi, którzy zaczynają start w życie, nie stać na własne mieszkanie bez zadłużania się w sposób taki, który wiąże później przyszłość rodziny nawet na kilkadziesiąt lat - powiedziała w czerwcu Beata Szydło. Jak podkreśliła, Mieszkanie Plus to program dedykowany klasie średniej, tak aby Polacy mogli budować swoje oszczędności, ale żeby nie odbywało się to kosztem standardu ich życia.

W kolejce po rządowe mieszkania będą preferowane rodziny wielodzietne. W zależności od tego jaka będzie liczba dzieci taka będzie przyznawana punktacja. Będą również brane pod uwagę dochody, które będą wpływały na okres oczekiwania na mieszkanie.

Program Mieszkanie Plus ma się opierać się na trzech głównych filarach:

Głównym filarem programu Mieszkanie Plus będzie Narodowy Fundusz Mieszkaniowy (NFM), do którego mają trafić grunty Skarbu Państwa, w tym gruntach gminnych. Będzie także możliwość budowy mieszkań na gruntach prywatnych. Osoby, które będą chciały do funduszu mieszkaniowego włożyć swoje grunty, w zamian otrzymać certyfikat

Uzupełnieniem programu Mieszkanie Plus oraz jego drugim filarem będzie zwiększenie rządowego wsparcia dla społecznego budownictwa czynszowego. Samorządy będą mogły wnioskować o dofinansowanie w wysokości od 35 do 55 procent kosztów budowy mieszkań komunalnych. Samorządy, spółki gminne i towarzystwa budownictwa społecznego mogą także ubiegać się o preferencyjne kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę społecznych mieszkań czynszowych.

Nowym instrumentem wsparcia będzie dotacja dla gmin (20 procent kosztów inwestycji), które wspólnie z inwestorami będą budowały mieszkania o określonym niskim czynszu przeznaczone dla określonej (m.in. kryteriami dochodowymi) grupy osób.

Trzecim filarem programu Mieszkanie Plus będą indywidualne konta mieszkaniowe, które stworzą możliwość oszczędzania na własną nieruchomość. Rząd miałyby do odłożonych środków dokładać specjalną premię, na którą środki miałyby pochodzić z wygaszanego programu Mieszkanie dla Młodych. Na kontach mieszkaniowych, będzie można oszczędzać minimalnie przez 5 lat.

Ustawa w tym zakresie miałaby zostać wprowadzona w 2017 roku. W 2018 rozpoczęłoby się oszczędzanie, a od 2019 roku byłby pierwsze wypłaty premii. Pieniądze zgromadzone na kontach będzie można wydać na dowolny cel mieszkaniowy.

(ug)