Niemieckie Centrum Przeciw Wypędzeniom to dowód, że o historii nie da się zapomnieć. Ci wszyscy, którzy każą patrzeć wyłącznie w przyszłość, popełniają błąd. Pogmatwana historia stosunków polsko-niemieckich znów jest gorącym tematem.

Pretekstem do debaty jest wczorajsza wypowiedź kanclerza Niemiec. Gerhard Schröder, zabierając głos w trwającym od kilku tygodni sporze na temat lokalizacji Centrum Przeciw Wypędzeniom, (pomysł forsuje Związek Wypędzonych i jego szefowa Erika Steinbach) wypowiedział się przeciw jego utworzeniu w Berlinie. Nikt nie może zaprzeczyć, że wypędzenia były związane z niemieckim faszyzmem, ponieważ w przeciwnym razie uprawiałby majstrowanie przy historii - mówił kanclerz.

Na słowa kanclerza zareagował dzisiaj dziennik „Der Tagesspiegel”, który słusznie zauważył, że kanclerz tak naprawdę nie powiedział nic nowego. Jego stosunek do wypędzeń jest znany bowiem już od dłuższego czasu. Konserwatywna gazeta „Die Welt” podkreśla z kolei, że pomysł powstania muzeum był zgłaszany, jeszcze przed Eriką Steinbach.

Gorąca dyskusja wybuchła tak naprawdę po tym, jak na rynku ukazała się książka Güntera Grassa „Idąc Rakiem”. Grass zaproponował metaforę poruszania się do przodu tyłem, właśnie tak, jak poruszają się raki: zajmujemy się przyszłością stosunków polsko-niemieckich, ale mimo to cały czas spoglądamy wstecz.

W tym czasie pojawiło się też wiele publikacji, m.in. w tygodniku „Der Spiegel”. Wydawało się, że Niemcy zaczną mówić na temat wypędzenia, bo powojenne pokolenia chcą dowiedzieć się więcej o historii swoich rodziców i dziadków.

Jednak sama dyskusja została wykorzystana w pewnym momencie przez grupę osób, jako instrument gry politycznej, a co za tym idzie, podgrzano atmosferę wokół tego tematu.

To z kolei może wiele popsuć w stosunkach polsko-niemieckich. Jak zauważają obserwatorzy, historia jest bardzo ważna, ale ważne są także nowe pokolenia, dlatego potrzebna jest konstruktywna dyskusja na temat przeszłości. Mogłaby ona raz na zawsze rozwiązać wiele problemów i pozwolić – bez obciążeń - spojrzeć w przyszłość.

RMF poprosiło o komentarz Marka Edelmana, przywódcę powstania w Warszawskim Getcie. Na podstawie jego wypowiedzi stworzyliśmy „Wojenny elementarz Edelmana”. Składa się on z pięciu prawd o wojnie. (WIĘCEJ)

A jak wygląda historia, kóra wciąż waży na obecnych stosunkach polsko-niemieckich? Fakty zebrał Jacek Stawiski z redakcji RMF. Posłuchaj:

10:45