Sejmowa Komisja Finansów Publicznych nie zgadza się na wprowadzenie zapisu definiującego budownictwo społeczne. Opozycja proponuje przyjęcie tej definicji w jak najszerszej formie. Chodzi o to, że w UE tylko budownictwo społeczne może być objęte obniżoną stawką VAT.

Wybór stawki podstawowej lub obniżonej należy do każdego z państw Unii. Obecnie z obniżonej stawki korzysta 9 krajów, w tym Niemcy, Francja i Włochy. Portugalia wywalczyła wyjątek i w ogóle nie płaci VAT-u.

Definicja społecznego budownictwa mieszkaniowego również należy do każdego z państw Unii. Nie ma jednej wspólnej definicji. Rzecznik Komisji Europejskiej przypomniał, że nie można iść za daleko w określaniu tego, czym jest budownictwo społeczne.

W przeszłości Portugalia chciała objąć tą definicją u siebie wszystkie budynki i mieszkania. Sprawa otarła się aż o Trybunał Sprawiedliwości. Rzecznik Komisji ostrzegł więc Polskę, że też grozi nam trybunał, w razie gdybyśmy chcieli za bardzo naciągnąć definicję budownictwa społecznego.

06:05+