Posłowie Nowoczesnej powołali zespół parlamentarny, który ma wyjaśnić sprawę SKOK-ów. Liczy on już 22 posłów i jest otwarty na przedstawicieli innych ugrupowań.

Posłowie Nowoczesnej powołali zespół parlamentarny, który ma wyjaśnić sprawę SKOK-ów. Liczy on już 22 posłów i jest otwarty na przedstawicieli innych ugrupowań.
zdj. ilustracyjne /RMF /Archiwum RMF FM

Powołujemy zespół ds. wyjaśnienia sprawy SKOK-ów. Podpisało się już 22 posłów, ale lista jest otwarta. Wszystkich tych, którzy chcą wyjaśnić tę największą w historii Polski aferę finansową - poinformował na briefingu w Sejmie poseł Nowoczesnej Paweł Pudłowski. Liczymy na to, że do zespołu dołącza też posłowie i senatorowie PiS. Im szczególnie, jeśli chcą mieć czysta kartę, powinno zależeć na tym, by tę sprawę wyjaśnić - dodał.

Posłanka Nowoczesna Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że "w Polsce mamy nie dwie, a trzy afery, których wyjaśnieniem powinniśmy się zająć". Jak zaznaczyła "afera SKOK-owa należy do tych największych".

W zeszłym tygodniu wysłałam wniosek do pana prokuratora generalnego z zapytaniami w sprawie 39 spraw, które trafiły do prokuratury z Komisji Nadzoru Finansowego właśnie w kwestii SKOK-ów. Pytamy w tym wniosku, czego te sprawy dotyczą, czy chodzi o SKOK-i, które już upadły, czy też rzecz dotyczy SKOK-ów funkcjonujących, z których wciąż korzystają klienci - dodała posłanka. Według niej prokurator generalny i minister sprawiedliwości wielokrotnie podkreślał, że to brak informacji na temat zagrożeń działających w Polsce instytucji finansowych doprowadził do strat, które ponieśli Polacy. Dziś nie możemy po raz kolejny doprowadzić do sytuacji, gdy niewiedza Polaków będzie prowadziła ich do utraty kolejnych środków. Uważamy, że właśnie tym tematem w pierwszej kolejności powinien zająć się nasz zespół - tłumaczyła.

W komunikacie z 18 maja Komisja Nadzoru Finansowego podała, że 40 spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych prowadzących działalność na koniec 2016 r. wykazało łącznie stratę netto w wysokości 118,5 mln zł, natomiast na koniec 2015 r. te same kasy wykazały łącznie stratę netto w wysokości 24,7 mln zł.

Z opublikowanego raportu wynikało też m.in., że na koniec 2016 r. 31 kas i Kasa Krajowa objętych było postępowaniami naprawczymi, przy czym 10 kas realizowało programy naprawcze zaakceptowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. 

(mn)