Komisja Europejska dokładnie prześwietli rządową reformę systemu emerytalnego - oświadczył wiceprzewodniczący komisji Olli Rhen w liście do Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. Jak dowiedział się reporter RMF FM, w liście do izby zrzeszającej Otwarte Fundusze Emerytalne komisarz Rehn, czyli człowiek numer dwa w Komisji pisze, że Bruksela przede wszystkim zwróci uwagę na zgodność planowanych zmian z prawem unijnym i konsekwencje budżetowe.

Gdy będą znane szczegóły, Komisja Europejska przeanalizuje całą reformę w ramach naszych procedur. Sprawdzimy także zgodność z prawem Unii Europejskiej - napisał komisarz Rehn.

To oznacza, że autor nowej reformy emerytalnej - Jacek Rostowski - może mieć problem. Niektóre zagraniczne instytucje finansowe, które zarządzają naszymi funduszami twierdzą bowiem, że rządowe plany łamią przepisy o wzajemnej ochronie inwestycji. Nie mówiąc o tym, że za zabrane z OFE obligacje, rząd powinien wypłacić nam - czyli przyszłym emerytom - odszkodowanie. Tak twierdzi branża emerytalna.

Co więcej, można się spodziewać, że Bruksela sprawdzi, czy przenosząc pieniądze z OFE do ZUS-u rząd nie próbuje zamieść części długu pod dywan.

Nasza ocena polega na przeanalizowaniu rządowych planów pod względem możliwego wpływu na budżet w krótkim okresie. Takie projekty w krajach członkowskich są każdego roku sprawdzany przez instytucje Unii Europejskiej. Ostatnio w ramach Europejskiego Semestru - pisze komisarz.

W liście do IGTE komisarz Rehn zwraca także uwagę na konieczność ciągłego reformowania system emerytalnego:
"Komisja Europejska przedstawiła wskazówki dotyczące tego jak powinny wyglądać systemu emerytalne w poszczególnych krajach. Szczególnie zachęcamy kraje do:
- Powiązania wieku emerytalnego z przewidywaną długością życia;
- Przedłużenia okresu pracy;
- Ograniczenia wcześniejszego przechodzenia na emeryturę;
- Zwiększania zachęt do samodzielnego oszczędzania na emeryturę
."

OFE skarżą się do Brukseli

Miesiąc temu zrzeszająca Otwarte Fundusze Emerytalne Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych wysłała do list, w którym skarżyła się na plany rządu. Izba poprosiła Komisję Europejską o interwencję. Twierdzi, że polski rząd gra nieczysto, bo ukrywa opinie prawne i tak naprawdę nie chce rozmawiać z całą branżą emerytalną.

IGTE zwróciła także uwagę na fakt, że rząd, szykując nową reformę emerytalną, chce uderzyć w polską giełdę i łamie prawo, bo ma zamiar umorzyć posiadane przez OFE obligacje bez wypłacania im odszkodowania.