Platforma Obywatelska uzależnia poparcie planu Hausnera od zgody na 15-procentowy podatek liniowy. Taka sama, jedna stawka dotyczyłaby podatku PIT, CIT i VAT. Zyskałyby firmy, które płacą 19-procentowy podatek, oraz ci, którzy fiskusowi oddają 30-40 procent dochodów.

Zyskałaby też gospodarka – przekonuje Marek Zuber, analityk z firmy TMS: Jest to zmiana w dobrym kierunku, która przyniosłaby pozytywne rezultaty, zwiększając wzrost gospodarczy w Polsce.

Donald Tusk mówi, że plan Hausnera wciąż jest bardziej wirtualny niż rzeczywisty. Dopóki nie zostanie przedstawiony cały pakiet ustaw oszczędnościowych, dopóty PO nie wypowie się jasno na temat swojego ew. poparcia planu:

W pierwszym okresie obowiązywania 15-proc. podatku liniowego stratny byłby budżet państwa. Nie sposób policzyć tylko, ile straciłby, ponieważ propozycja Platformy jest ogólnikowa. Na pewno trzeba by znaleźć wielomilionowe dochody lub wielomiliardowe oszczędności.

Ministerstwo Finansów straszy już jednak, że na podatku liniowym straciłyby miliony Polaków: Podniesienie stawki do 15 procent oznaczałoby, że wielu ludziom mogłoby zabraknąć pieniędzy na jedzenie – mówi Wiktor Krzyżanowski. Jak wyjaśnia, VAT na żywność to 7 procent, a na żywność nieprzetworzoną nawet 3 procent. Wprowadzenie 15-procentowej stawki - według niego - oznaczać będzie gwałtowną podwyżkę cen tych artykułów.

Nie tylko jednak z powodu wzrostu cen żywność, propozycja Platformy jest już odrzucana przez resort finansów. Urzędnicy przekonują, że na podatku liniowym straciłoby kilkanaście milionów najbiedniejszych podatników, ponieważ tyle osób po odliczeniu kwoty wolnej i ulg płaci efektywną stawkę PIT-u w wysokości 13 procent.

16:25