Zaostrzenie protestu zapowiadają na jutro pracownicy Fabryki Wagon S.A. w Ostrowie Wielkopolskim. Strajkujący od kilku miesięcy ludzie nie dostają wynagrodzeń, a spółka jest bliska upadku. Wagon jest największą firmą w południowej Wielkopolsce. Produkuje wagony towarowe i osobowe.

Protesty pracowników zaczęły się krótko po prywatyzacji zakładu. Zdaniem związkowców właściciel kontrolnego pakietu akcji (słowacko-szwajcarskie konsorcjum) nie inwestował w firmę. Kiedy sytuacja finansowa zakładu zaczęła znacznie się pogarszać, sprawą zainteresowała się prokuratura – najpierw rejonowa, a na początku roku śledztwo przejąła prokuratura okręgowa.

Członkom zarządu zarzuca się działanie na niekorzyść firmy. Zostały przedstawione zarzuty pięciu osobom, dwie osoby, obcokrajowcy, pomimo tego, że wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów

Jest realna szansa, że strajkujący drugi dzień pracownicy Fabryki Wagon S.A. w Ostrowie Wielkopolskim otrzymają jutro zaległe wynagrodzenia. Wczoraj zarząd PKP Cargo zobowiązał się – jak poinformował rano Grzegorz Majchrzak, szef zakładowej "S" – że pieniądze jeszcze dziś zostaną... czytaj więcej

wobec nich, nie udało się postanowienia ogłosić i przesłuchać tych osób, jako że przebywają za granicą i już do Polski nie przyjeżdżają - mówi prok. Milan Danielewicz.

Śledztwo powoli zbliża się do końca, tymczasem strajkujący pracownicy pilnują, by z zakładu nie wywieziono maszyn, ani dokumentacji.

11:55