Elektroniczne przetargi sposobem na korupcję? Pierwsza próba przed Opolem. To właśnie w tym mieście ruszy - prawdopodobnie jeszcze w tym roku - pilotażowy program przeprowadzania przetargów miejskich właśnie przez Internet.

Oferenci, którzy zostaną zakwalifikowani do przetargu, staną w szranki w internetowej aukcji. Tak jak w tradycyjnej, będą przebijać się ceną, aż w końcu nastąpi rozstrzygnięcie.

Opolscy urzędnicy mają nadzieję, że program ruszy jeszcze w tym roku, dlatego już wkrótce zwrócą się do szefa Urzędu Zamówień Publicznych, by zezwolił na jednorazowe zorganizowanie przetargu elektronicznego.

Taki elektroniczny przetarg ma dwie zalety: konkurenci widzą, jakie oferty przedstawiają, więc nie ma możliwości, by o wyniku przetargu zdecydował przekupiony urzędnik.

Łapówki: najczęściej biorą lekarze i policjanci drogówki, a niektóre firmy wliczają je sobie nawet w koszty. Chodzi zarówno o przedsiębiorstwa prywatne jak i państwowe. To najważniejsze wnioski z najnowszego raportu Fundacji Batorego. czytaj więcej

Elektroniczny przetarg to na razie przyszłość, ale Unia Europejska zaleca, by już za 3 lata wszystkie przetargi odbywały się właśnie taką drogą.

06:00