Prezes i jedna z osób wchodzących w skład zarządu firmy zostali odwołani. Powodem miały być nieprawidłowości w działalności spółki. W przetargach na wydawanie certyfikatów zgodności z normami wykryto zmowy cenowe. O sprawie poinformowano CBA i prokuraturę. Nowym prezesem spółki PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa została Grażyna Kuś.

Stanowiska stracili: prezes spółki Zbigniew Tracichleb i dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych Dariusz Sikora. Na stanowisku pozostał natomiast członek zarządu i dyrektor ds. handlu i eksploatacji Mirosław Smulczyński.

Kontrola wewnętrzna przeprowadzona przez PKP SA, zakończona w kwietniu br., wykazała szereg nieprawidłowości wskazujących na możliwość działania zarządu na szkodę spółki. Sprawa została przekazana organom ścigania - poinformowała rzeczniczka PKP SA Katarzyna Mazurkiewicz.

Jak ustalił reporter RMF FM, mechanizm w przeprowadzanych przetargach zawsze był taki sam. Zgłaszały się do nich trzy firmy. Dwie z nich jednak bardzo szybko się wycofywały. W efekcie wygrywała trzecia, która chciała za wydawanie certyfikatów najwięcej.

Zdarzało się również, że jeden z tych dwóch podmiotów, które wysłały zapytania, nie zgłaszał się do następnego etapu. Uczestniczył w zamówieniu jako podwykonawca tego podmiotu, który wygrał - mówi prezes PKP Jakub Karnowski. Dodaje, że PKP Informatyka za tę samą usługę wzięłoby kilkadziesiąt razy mniej. Pięć kolejowych spółek za usługę, która mogła kosztować 550 tysięcy, zapłaciło natomiast w sumie 30 milionów złotych.

Audyt w spółkach jeszcze się nie skończył. Prześwietlany jest przetarg za przetargiem. O sprawie poinformowano CBA i prokuraturę.

Spółka ma nowego prezesa

Na stanowisko prezesa powołana została Grażyna Kuś, absolwentka Akademii Ekonomicznej w Katowicach, laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Manager Eurofirmy 2007. Zanim objęła stanowisko w PKP LHS, pełniła funkcje zarządcze oraz nadzorcze między innymi w Ruchu, Orlenie i Rafinerii Trzebinia.

PKP LHS zarządza najdalej wysuniętą na zachód szerokotorową linią kolejową: szerokość toru ma 1520 mm, a dla porównania zwykły tor ma 1435 mm. Linia LHS ma prawie 400 km długości i biegnie od przejścia granicznego z Ukrainą w Hrubieszowie do Sławkowa koło Katowic. Poza zarządzaniem linią, spółka przewozi po niej towary.