Od dziś obowiązuje nowa ustawa hazardowa. Zwiększy ona ochronę graczy i ograniczy szarą strefę w gospodarce. Przede wszystkim uderza ona w nielegalne internetowe kasyna i firmy bukmacherskie. Do 31 marca 2017 roku z naszego kraju wycofała się połowa takich podmiotów - około 30.

Ważne zmiany na rynku hazardowym od 1 kwietnia (zdj. ilustracyjne) /GAETAN BALLY /PAP/EPA

1 kwietnia 2017 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych. Są pierwsze efekty nowych przepisów: część nielegalnych operatorów hazardowych poinformowała o wycofaniu się z rynku.

Gry w internecie

Zgodnie z nową ustawą, jeśli chodzi o internetowe kasyna, to będzie mogło zarządzać nimi wyłącznie państwo. Internetowi bukmacherzy natomiast będą mieć musieli licencję.

Wszystkie nielegalne strony zostaną w Polsce zablokowane, przez wpis do specjalnego rejestru. Dlatego wiele firm już się wycofało.

Gry na automatach do gier poza kasynami gry

Poza internetem też szykują się zmiany. Ograniczone zostanie używanie jednorękich bandytów, czyli automatów hazardowych. Prywatne maszyny będą mogły stać tylko w licencjonowanych kasynach. Poza kasynami będą mogły stać automaty jedynie państwowe.

Będzie można je urządzać w salonach gier na automatach (3-50 sztuk), przy czym określone zostaną ograniczenia lokalizacyjne dla salonów (np. minimalna odległość od szkół czy kościołów). Automaty będą odpowiednio zabezpieczone, monitorowane i połączone w system, do którego dostęp będzie mieć m.in. minister właściwy do spraw finansów publicznych.

Muszą być w ściśle określonych i monitorowanych miejscach, z zakazem dostępu dla nieletnich.

Gra w pokera

Zliberalizowano zasady dotyczące urządzania turniejów pokera. Będzie to możliwe także poza kasynami przez podmioty, które posiadają koncesje na prowadzenie kasyna. Taki turniej będzie też mógł zorganizować podmiot, który nie posiada takiej licencji, jeśli w grę wchodzą nagrody rzeczowe, których wartość nie przekracza ok. 2 tys. zł.

Bardziej skuteczne kary

Zdecydowanie wyższe będą kary za urządzanie gier na automatach bez wymaganej koncesji - wzrosną z 12 do 100 tys. zł od każdego automatu. Rozszerzono też katalog podmiotów, które podlegają karom za łamanie przepisów ustawy.

Coraz więcej uzależnionych

Dane NFZ dotyczące osób leczonych z uzależnienia od hazardu są alarmujące. Ich liczba rośnie z roku na rok, a w przeciągu ostatnich 8 lat wzrosła 4-krotnie. Skala problemu jest jednak dużo większa - z wyników badań CBOS z 2015 r. wynika, że zaledwie 9 proc. uzależnionych podejmuje się leczenia. Jednak zaledwie 11 proc. uzależnionych od hazardu poddaje się leczeniu. Można zatem przyjąć, że liczba nałogowych hazardzistów jest 9 razy większa niż liczba leczonych.

Co naprawi nowelizacja

Wejście w życie nowych przepisów w zakresie gier hazardowych ma przynieść budżetowi rocznie ok. 1,5 mld zł dodatkowych przychodów, ale to nie pieniądze są najważniejszym elementem nowelizacji. Zmiany regulujące rynek hazardowy mają przede wszystkim zapewnić ochronę osobom, które korzystają z niego oraz ograniczyć szarą strefę w tym segmencie. Uzdrowienie sytuacji spowoduje też rozwój konkurencji między legalnymi przedsiębiorstwami na rynku hazardowym.


(j.)