Niemieckie władze doszły do porozumienia z tamtejszymi bankami i ubezpieczycielami w kwestii udziału w nowym planie pomocowym dla Grecji. Tym samym dołączyły do francuskich instytucji finansowych, które już na początku tygodnia zadeklarowały częściowe zrolowanie posiadanego przez nich greckiego długu. Informacja ta wywołała silną reakcję rynku, przejawiającą się w gwałtownym osłabieniu franka. Kurs EUR/CHF w przeciągu godziny wzrósł z poziomu 1,2075 do 1,2200. Znaczny ruch odnotowała także para USD/CHF, której kurs dotarł do 0,8400. Tymczasem w Grecji nadal trwają głosowania nad szczegółami planu oszczędnościowego, ale wydają się one już być tylko formalnością, więc rynek nie przywiązuje już do nich tak dużej wagi jak do wczorajszych.

Z USA nadeszły dane z rynku pracy. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych spadła w ubiegłym tygodniu z 429 tyś do 428 tys. Choć dane są pozytywne to jednak spotkały się z rozczarowaniem na rynku, gdyż konsensus wynosił 420 tys.Jutro w godzinach przedpołudniowych poznamy odczyt indeksu PMI dla przemysłu z Chin, Szwajcarii, Polski i Niemiec. Będą to ważne dane, zwłaszcza że indeksy te odnotowywały ostatnio spadki.

Złoty rośnie na fali lepszych nastrojów

Polska waluta nadal kontynuuje rozpoczęte wczoraj wzrosty. Złoty umacnia się względem głównych walut światowych, czemu przyczyniły się głównie nastroje międzynarodowe. Głosowania w greckim parlamencie przebiegają zgodnie z powszechnymi przewidywaniami, co prowadzi do zmniejszenia awersji do ryzyka. Od godzin porannych kurs CHF/PLN walczył o utrzymanie się poniżej poziomu 3,3000, podczas gdy po godzinie 16 dotarł już poniżej 3,2570.

Narodowy Bank Polski poinformował dziś, że w czerwcu spadły oczekiwania inflacyjne. Zdaniem ankietowanych gospodarstw domowych, w najbliższych 12 miesiącach średnia oczekiwana stopa inflacji osiągnie 4,2 proc., podczas gdy miesiąc temu podany poziom wynosił 4,3 proc. Obecny poziom inflacji w ujęciu rok do roku to 5,0 proc.

Sporządził:

Przemysław Gerschmann

Departament Analiz

DM TMS Brokers S.A.