Podwyżka cen gazu zostanie opóźniona - dowiedział się dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda. Nowe taryfy miały obowiązywać od początku października. Tak się jednak nie stanie, bo Urząd Regulacji Energetyki poprosił dostawców o wyjaśnienia.

Dzisiaj jest 11 września. Stan zaawansowania tego postępowania, stan sprawy nie wskazuje w mojej ocenie, by urząd był w stanie zakończyć je do 16 września tak, żeby nowa taryfa mogła obowiązywać od pierwszego dnia października. Myślę, że sprawa trochę jeszcze potrwa - powiedział RMF FM Marek Woszczyk prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Jak dodaje URE poprosiło PGNiG o dodatkowe wyjaśnienia ws. podwyżek dając dostawcy gazu termin do przyszłego tygodnia.

Cały proces zatwierdzania nowych taryf jest tajny. Ani Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, ani URE, nie chcą lub nie mogą oficjalnie mówić, czy chcą podwyżek, czy też obniżek cen. Z analizy rynku i wyników finansowych PGNiG wynika jednak, że spółka będzie domagać się podwyżek.

Prezes URE dodaje, że chce zatwierdzić nowe taryfy na rok. Oznaczałoby to, że urząd jest gotowy zgodzić się na niewielkie podwyżki cen.

Na początku tego roku ceny gazu spadły o 10 procent.