"New York Times" skrytykował przywódców Unii Europejskiej za niezadowalający plan wyjścia z kryzysu w strefie euro, który uzgodniono na środowym szczycie. Według gazety pozwoli on "zyskać na czasie, ale wciąż nie rozwiązuje podstawowych problemów leżących u podłoża kryzysu".

Pozostawiono do dopracowania w najbliższych tygodniach i miesiącach zbyt wiele kluczowych szczegółów. Dopóki nie będą one znane, nie wyjaśni się, czy Europa zmobilizuje w końcu dość gotówki i woli politycznej, aby powstrzymać proces kryzysowy, który zagraża teraz również Włochom, Hiszpanii, a nawet Francji - pisze dziennik w artykule redakcyjnym.

Zdaniem gazety, jedną z przyczyn kryzysu jest fakt, że chociaż Europa ma wspólną walutę i niezależny bank centralny, nie posiada pożyczkodawcy ostatniej instancji, który - jak Rezerwa Federalna w USA - może dostarczyć w sytuacjach nadzwyczajnych nieograniczonych funduszy rządom i bankom, które ich potrzebują.

Innym - w opinii dziennika - mankamentem polityki UE jest presja na zadłużone kraje (takie jak Grecja), aby w zamian za pomoc zgodziły się na ostre cięcia wydatków rządowych - cięcia te jednak uniemożliwią im wygenerowanie wystarczającego wzrostu gospodarki, aby spłacić długi.