Francuscy specjaliści od funkcjonowania mózgu zajęli się naukowym wytłumaczeniem porzekadła „Zanudzić się na śmierć”. Dlaczego czas ciągnie się w nieskończoność, kiedy się nudzimy?

Według naukowców z Marsylii nie chodzi tu tylko o subiektywne odczucie, ale o obiektywnie sprawdzalną niedoskonałość ludzkiego mózgu. Specjaliści z francuskiego laboratorium neurobiologii w Marsylii doszli do wniosku, który w skrócie brzmi - "zegar" w naszym mózgu funkcjonuje wadliwie.

Najpierw 12 ochotnikom kazano wpatrywać się bezmyślnie w jakiś obrazek i skupić się tylko i wyłącznie na upływającym czasie. Badani byli w stanie precyzyjnie powiedzieć, jak długo wpatrują się o obrazek. Byli też jednak bardzo znudzeni tą czynnością.

Kiedy natomiast poproszono ich, aby skupili się na kształtach i kolorach – stracili poczucie czasu, byli za to w dobrym humorze. Okazało się, że kiedy mózg jest czymś pochłonięty zatrzymuje nagle swój wewnętrzny zegar, żeby się nie przemęczać. Można to oczywiście nazwać wadą naszego organizmu, ale dzięki niej możemy od czasu do czasu oderwać się od przyziemnej rzeczywistości, co według psychologów jest jak najbardziej wskazane.

19:45