Ogłoszone dziś wyniki badań amerykańskich naukowców mogą oznaczać wielki przełom w leczeniu malarii, choroby, na którą codziennie na całym świecie umiera ponad 3 tys. ludzi. Kluczem do sukcesu są badania genetyczne.

Naukowcom udało się rozszyfrować mapy genetyczne zarówno komara, który roznosi malarię, jak i pierwotniaka, który ją wywołuje. Wraz ze znanym już genomem człowieka, nauka jest u progu zdobycia praktycznie wszelkich informacji na temat poszczególnych etapów przekazywania choroby. Może to już wkrótce doprowadzić do stworzenia całego arsenału środków: leków, szczepionek i substancji odstraszających komary.

Rysuje się także szansa na odkrycie środków przeciwko wszystkim innym chorobom przenoszonym przez komary. Według magazynu „Science” znaczenie obu odkryć można porównać z wprowadzeniem przed 60 laty antybiotyków.

Przeszkodą w szybkim otrzymaniu leków na malarię mogą być jednak pieniądze. Rocznie na badania tej choroby przeznacza się na całym świecie 300 mln dol. To zdecydowanie za mało.

Foto: Archiwum RMF

22:55