Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie GPW odwołało czterech członków rady nadzorczej giełdy, w tym Wiesława Rozłuckiego, który był pierwszym prezesem warszawskiego parkietu. W składzie nowo powołanej rady znajdują się natomiast Jarosław Grzywiński, Łukasz Hardt, Adam Miłosz, Wojciech Nagel i Ewa Sibrecht-Ośka. Wcześniej Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie GPW wybrało na nowego prezesa giełdy prof. Małgorzatę Zaleską.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie GPW odwołało czterech członków rady nadzorczej giełdy, w tym Wiesława Rozłuckiego, który był pierwszym prezesem warszawskiego parkietu. W składzie nowo powołanej rady znajdują się natomiast Jarosław Grzywiński, Łukasz Hardt, Adam Miłosz, Wojciech Nagel i Ewa Sibrecht-Ośka. Wcześniej Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie GPW wybrało na nowego prezesa giełdy prof. Małgorzatę Zaleską.
Małgorzata Zaleska podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia GPW /Marcin Obara /PAP

Odwołani członkowie rady nadzorczej Giełdy Papierów Wartościowych to oprócz Wiesława Rozłuckiego - Andrzej Ladko, Waldemar Maj i Bogdan Klimaszewski.

Nowa prezes, prof. Małgorzata Zaleska, przyznaje, że na razie jest za wcześnie, by mówić o jej pierwszych decyzjach jako szefa GPW. W tej chwili mówienie o kompleksowej strategii jest przedwczesne. W stosownym czasie, po dokonaniu całej procedury wyboru, po decyzji KNF będzie na to czas i miejsce - wskazuje.

Musimy dalej pracować nad tym, by Polacy postrzegali rynek kapitałowy jako miejsce długoterminowych inwestycji, by papiery wartościowe były dobrem przekazywanym w spadku, z pokolenia na pokolenie, jak choćby w USA - zadeklarowała tuż po objęciu stanowiska Małgorzata Zaleska.

Pierwsza kobieta na czele GPW

Zaleska to piąty szef GPW. Wcześniej tę funkcję piastowali: wspomniany Wiesław Rozłucki, Ludwik Sobolewski, Adam Maciejewski i Paweł Tamborski. Równocześnie 47-letnia ekonomistka jest pierwszą kobietą, która pokieruje warszawskim parkietem w jego blisko 25-letniej historii.

Na początku stycznia, po nominacji Zaleskiej na szefową GPW, minister skarbu Dawid Jackiewicz podkreślał, że od 20 lat jest ona związana z rynkiem finansowym i miała możliwość "uczestniczyć w pracach instytucji kluczowych dla sieci bezpieczeństwa finansów państwa". Zwracał uwagę, że w przeszłości ekonomistka zasiadała w radzie GPW, była również związana z zarządem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a także pełniła funkcję członka zarządu Narodowego Banku Polskiego.

Tuż po nominacji Zaleska zapewniała, że kierowanie "jedną z najważniejszych instytucji rynku finansowego w Polsce" to dla niej zaszczyt i wyzwanie. Myślę, że bardzo ważną rzeczą jest dalsza edukacja finansowa, tak aby giełda była postrzegana jako krwiobieg i siła gospodarki, a także miejsce bezpiecznych inwestycji. Myślę, że dalszy rozwój polskiego rynku finansowego i zwiększanie świadomości powinno być priorytetem prezesa, jak i całego zarządu Giełdy Papierów Wartościowych - mówiła.

Nowa prezes GPW jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończyła również Study Course in Economic Policy, Study Course in Economic Policy for Central and Eastern European Countries w Japonii oraz Podyplomowe Studium Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest profesorem nauk ekonomicznych i profesorem zwyczajnym SGH.

W latach 1998-2003 była doradcą prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a w latach 2000-2002 członkiem rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W latach 2005-2006 pełniła funkcję eksperta ministra edukacji narodowej i sportu.

W latach 2007-2009 piastowała stanowisko prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a w latach 2008-2009 członka zarządu International Association of Deposit Insurers (IADI) oraz przewodniczącej grupy badawczej European Forum of Deposit Insurers (EFDI).

3 sierpnia 2009 roku prezydent Lech Kaczyński powołał ją na stanowisko członka zarządu Narodowego Banku Polskiego. Funkcję tę pełniła przez 6 lat.

Zaleska jest dyrektorem Instytutu Bankowości SGH oraz przewodniczącą Komitetu Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk. W swoim dorobku naukowym ma ponad 320 publikacji, przede wszystkim dotyczących sieci bezpieczeństwa rynków finansowych, organizacji i regulacji nadzoru nad rynkiem bankowym oraz systemem gwarantowania depozytów, a także identyfikacji ryzyka upadłości banków.

(edbie)