Główna federacja francuskich przewoźników oznajmiła, że odwołuje trwający od pięciu dni protest przeciwko zbyt wysokim cenom paliwa. Związkowcy "w terenie" uznali jednak, że protestu nie wolno przerwać.

Krajowa Federacja Transportu Drogowego, główny związek zawodowy francuskich przewoźników wezwała do przerwania blokad dróg i rafinerii. Na razie jednak żadna z blokad nie została zniesiona. Po długich i wnikliwych konsultacjach władze związku, ogłosiły informację o odstąpieniu od blokad dróg, rafinerii i składów paliw. Nie oznacza to jednak początku końca kryzysu, bo w terenie tzw. baza członkowska ignoruje te decyzje i chce kontynuować protest przeciwko podwyżkom cen paliw. Co więcej za utrzymaniem blokad opowiada się wciąż druga organizacja branżowa przewoźników "Unostra", która zbojkotowała porozumienie z rządem i zapowiada, że będzie strajkować aż do skutku.

Do ruchu przyłączyli się dziś przedsiębiorcy budowlani i firmy przesyłkowe. Opuścili go natomiast taksówkarze, którzy po wczorajszej manifestacji wywalczyli ulgi finansowe czyli głównie podwyższenie stawek na kursy.

Z powodu blokady rafinerii i składów, we Francji już 80% stacji paliw nie ma czym handlować. Z lotnisk w Lyonie i Nicei odwołano kilkadziesiąt lotów krajowych i kilka międzynarodowych. Właściciele sklepów spożywczych ostrzegają, że jeśli natychmiast nie napełnią zbiorników w swych wozach dostawczych, wkrótce nie będą mogli sprowadzać pieczywa i innych produktów żywnościowych.

Posłuchaj także relacji z Paryża korespondenta RMF FM Grzegorza Dobieckiego:

Natomiast w Wielkiej Brytanii zniesiono blokadę jednej z największych na Wyspach rafinerii. Protestujący zlikwidowali trwającą kilka godzin blokadę po tym, jak policja ostrzegła ich, że jeśli nie zrobią tego dobrowolnie, zostaną usunięci siłą. Blokując rafinerię Brytyjczycy poszli za przykładem protestujących we Francji, gdzie blokady i strajki transportowców i rolników sprawiły, że w 90 procentach stacji benzynowych we Francji zabrakło paliwa lub było ono rygorystycznie racjonowane. Do przełomu doszło po niemal całonocnych negocjacjach z rządem. Szczegóły zawartego porozumienia nie są jeszcze znane.

18:55