Sytuacja finansowa SKOK-ów jest zadowalająca, ale w kilku przypadkach wymaga interwencji. Tak wynika z najnowszego raportu Komisji Nadzoru Finansowego za trzeci kwartał. Niektóre Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe nie spełniają wymogów KNF.

Władze SKOK-ów zapewniają, że klienci nie mają się czego obawiać. Ich zdaniem niespełnianie wymogów bezpieczeństwa KNF-u wynika z faktu, że SKOK-i nie miały czasu na dostosowanie się.

Największym kłopotem, który dotknął SKOK-i jest ustawa, która w większości przypadków nie dawała żadnych okresów przejściowych, okresów na dostosowanie się do niezwykle trudnych warunków. To chyba pierwsza tego typu ustawa, która nakłada tak potężne warunki funkcjonowania. Z tego powodu dzisiaj SKOK-i muszą wykonywać niezwykle mozolną pracę - mówi Andrzej Dunajski, rzecznik Kasy Krajowej SKOK.

Podkreśla, że sytuacja kas systematycznie się poprawia, a oszczędności klientów są tak samo chronione jak pieniądze w banku.

Oszczędności klientów są od 29 listopada tego roku chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny i podlegają tej samej ochronie, co oszczędności w bankach komercyjnych - dodaje rzecznik.

Urzędnicy nadzoru to potwierdzają, ale zaznaczają że SKOK-i powinny mieć większą poduszkę bezpieczeństwa, bo niektóre kasy mają teraz kłopoty.

Tutaj znajdziecie pełny raport Komisji Nadzoru Finansowego nt. sytuacji finansowej SKOK-ów

(mal)