Gazprom może wrócić do projektu uruchomienia fabryki skroplonego gazu ziemnego (LNG) nad Bałtykiem - informuje dziennik "Kommiersant", powołując się na źródło, znające plany rosyjskiego koncernu. Zakłady miałyby być nastawione na eksport LNG do Europy.

Gazeta przypomina, że budowę takiej fabryki, w regionie bałtyckim, Gazprom planował już w 2004 roku, ale trzy lata później zrezygnował z tego projektu. Tamte zakłady - o mocy 7 mln ton rocznie - miały powstać w Primorsku, 140 km na północny wschód od Petersburga. Surowiec z Baltic LNG miał być przeznaczony głównie dla odbiorców w USA i Kanadzie, a partnerami rosyjskiego monopolisty w tamtym przedsięwzięciu miały być kanadyjskie koncerny Petro-Canada i Trans Canada.

Teraz prezes Gazpromu Aleksiej Miller zapowiedział, że koncern w najbliższym czasie poinformuje o swoim "pryncypialnie nowym" projekcie LNG w Rosji. Nie ujawnił szczegółów.

Rozmówca "Kommiersanta" utrzymuje, że może chodzić o uruchomienie fabryki gazu skroplonego w Primorsku. Projekt miałby być realizowany wspólnie z Grupą Summa oligarchy Zijawudina Magomedowa, która jest współwłaścicielem primorskiego portu. W negocjacjach uczestniczy też Gazprombank - trzeci co do wielkości bank w Rosji.

Gaz byłby dostarczany do zakładów w Primorsku rurami Połączonego Systemu Zaopatrzenia w Gaz (ESG). Przez pobliski Wyborg, 143 km na północ od Petersburga, przechodzi rurociąg dostarczający surowiec do Nord Stream. Informator rosyjskiego dziennika twierdzi, że Wyborg również jest brany pod uwagę, jako lokalizacja fabryki LNG, ale Gazprom "bardziej skłania się ku Primorskowi".

Analityk Sbierbanku Walerij Niestierow szacuje, że realizacja przedsięwzięcia pochłonie 5-7 mld dolarów.

"Chcą konkurować z gazem z Kataru"

Według źródła "Kommiersanta", Gazprom zdecydował się wrócić do projektu Baltic LNG, licząc na eksport skroplonego gazu do Europy, gdzie jego surowiec konkurowałby z LNG z Kataru. Poza tym w ocenie Niestierowa bałtyckie zakłady LNG Gazpromu będą konkurować na rynkach europejskich także z gazem skroplonym Novateku - największego niepaństwowego koncernu gazowego w Rosji, który razem z francuskim Total realizuje projekt LNG na Syberii Zachodniej i nastawia się na eksport surowca m.in. do Wielkiej Brytanii.

Terminal LNG nad Bałtykiem - w Świnoujściu - od marca 2011 roku buduje już Polska. Ma być oddany do użytku w czerwcu przyszłego roku.

(edbie)