Jaka będzie polska energetyka w przyszłości - jądrowa, konwencjonalna, a może obywatelska? Nad tym zagadnieniem będą się zastanawiać uczestnicy IV Forum Gospodarczego TIME, które odbędzie się w dniach 13-15 marca w Centrum Kongresowym Warszawianka w Jachrance koło Warszawy.

Tegoroczna edycja forum będzie poświęcona popularyzacji koncepcji energetyki obywatelskiej opartej na innowacyjnej gospodarce. Energetyka obywatelska to koncepcja techniczna i biznesowa budowy systemu rozsianych źródeł energii, finansowanych bezpośrednio ze środków obywateli oraz małych i średnich przedsiębiorstw, instalowanych w budynkach użyteczności publicznej, w budynkach o przeznaczeniu przemysłowym, budynkach wielo- i jednorodzinnych. Otworzenie powszechnego rynku zbytu dla odnawialnych źródeł energii pozwoli na wytwarzanie znacznie tańszej energii, niż jest to możliwe w tradycyjnej energetyce systemowej.

Kim jest prosument?

Prosument stanie się ważnym inwestorem i producentem w systemie energetycznym, decydującym o konkurencyjności gospodarki. Produkcja energii w mikroinstalacjach przyczyni się wzrostu innowacyjności społeczeństwa, szczególnie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Prosumenci przyczynią się do przyspieszenia rozwoju motoryzacji elektrycznej, ograniczenia importu paliw płynnych i rozwoju działalności gospodarczej zlokalizowanych na terenach niezurbanizowanych. W perspektywie 20 lat działalność prosumencka w obszarze energetyki zdecyduje o efektywności energetycznej polskiej gospodarki. Dla rozpoczęcia działalności prosumenckiej potrzebna jest ustawa, nad którą trwają prace.

Forum Gospodarcze TIME (Telekomunikacja, Internet, Media, Elektronika) to także okazja do wymiany doświadczeń oraz dyskusji na temat rozwoju rynku nowych technologii w Polsce i na świecie. W drugim dniu Forum odbędzie się uroczysta gala, podczas której kolejny raz zostanie wręczona statuetka "Złoty Spychacz". To prestiżowe wyróżnienie otrzyma osoba, która swą postawą i pracą, w sposób wyjątkowy przyczyniła się do rozwoju rynku medialnego, energetycznego i elektronicznego w Polsce.

Udział w Forum potwierdzili przedstawiciele najważniejszych urzędów centralnych - między innymi Urzędu Regulacji Energetyki, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Ministerstwa Gospodarki oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Do dyskusji zaproszeni zostali także prezesi największych spółek giełdowych działających w branży energetycznej i telekomunikacyjnej. Honorowy Patronat nad forum objął prezydent Bronisław Komorowski.