Tylko w ciągu ostatniego pół roku w warszawskich prokuraturach podwoiła się liczba postępowań w sprawie firm oferujących gwarantowany wysoki zysk. Od października stołeczni śledczy wszczęli postępowania w sprawie ośmiu firm. Razem toczy się już 16 takich spraw.

Od 1 października w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie wszczęto osiem postępowań w sprawie parabanków. Niezależnie od tego, w tej samej prokuraturze kontynuowanych jest jeszcze osiem innych postępowań w sprawie oszustw.

Lista parabanków, przeciwko którym toczy się postępowanie

1VI Ds. 279/12 dot. firmy Effit Sp. z o. o. i Socket ResourcesGmbH – sprawa w toku;
2VI Ds. 302/12 dot. firmy Europol Insurance Consulting Group Stanowski Mariusz – sprawa w toku;
3VI Ds. 324/12 dot. firmy Usługi Konsultingowe Artur Swendrak – sprawa przekazana do PO w Płocku;
4VI Ds. 341/12 dot. firmy ProGold Sp. z o. o. - w toku, dołączona do śledztwa o sygn. VI Ds. 250/11 dot. Enigma Finance;
5VI Ds. 360/12 dot. firmy Pozabankowy Fundusz Gwarancyjny Sp. z o. o. i Control Consulting – sprawa w toku;
6VI Ds. 381/12 dot. firmy Opulentia SA – sprawa w toku;
7VI Ds. 412/12 dot. firmy Safe Cap Ltd. – sprawa w toku;
8VI Ds. 42/13 dot. firmy Pareto Incest Sp. z o. o;

Jak się ustrzeć przed oszustami z parabanków?

Parabanki, przeciwko którym toczone są postępowania, to podmioty, które obiecują cudowne rozmnożenie oszczędności. Jedne oferują inwestowanie w kopalnie złota, inne w superbezpieczne obligacje. Prokuratura podejrzewa, że większość z nich to nic innego jak piramidy finansowe.

Unikajmy firm oferujących bardzo wysoki i gwarantowany zysk - to jest po prostu niemożliwe. Sprawdzajmy też, czy dana firma nie znajduje się na czarnej liście komisji nadzoru finansów, która to lista puchnie w ekspresowym tempie, są już tam aż 44 parabanki.

Niestety, musimy to robić sami, bo resort finansów spóźnia się z przygotowaniem ustaw przeciwdziałającym powstawaniu takich firm.

Zanim ulokujesz pieniądze, sprawdź, czy firma jest godna zaufania.