Chińska prowincja Guangdong chce prowadzić szerszą wymianę handlową z Polską - podał dziennik "China Daily. Ponad 1000 biznesmenów i przedstawicieli władz prowincji i Hongkongu oraz osób z kręgów finansowych, biznesowych z Polski i UE weźmie udział w konferencji na ten temat. Odbędzie się ona w czwartek w Warszawie.

Oprócz szerokiej gamy możliwości handlowych, guangdońska delegacja będzie promować wśród potencjalnych inwestorów kluczowe projekty w branży IT, infrastrukturze, przemyśle ciężkim, chemicznym oraz logistyce i szkolnictwie wyższym - powiedział gazecie Liang Yaowen, dyrektor generalny Guangdońskiego Departamentu ds. handlu zagranicznego i współpracy ekonomicznej.

Delegacja ma również podpisać wiele kontraktów dotyczących dużych projektów - dodał Liang. Guangdong i Polska od dawna łączy świetna współpraca w dziedzinie wymiany handlowej i ekonomicznej, a w tym roku przypada 10. rocznica siostrzanej współpracy między Guangdongiem a województwem Zachodniopomorskim, więc jest to świetna okazja do wizyty. Rola Polski, jako wiodącej gospodarki we wschodniej Europie oraz jej centralne położenie to idealne warunki dla rozwoju handlu zagranicznego prowincji Guangdong. Innym sygnałem rosnącego wpływu Polski jest organizacja mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku - podkreślił Liang Yaowen.

Ze swojej strony Guangdong posiada przewagę konkurencyjną w dostarczaniu maszyn i wyposażenia elektrycznego, chemii, metali oraz produktów przemysłu lekkiego i porcelany, które są ważnymi elementami polskiego importu. Chińska prowincja potrzebuje natomiast produktów rolnych, drewna i surowców mineralnych, których produkcja jest dobrze rozwinięta w Polsce - zauważa gazeta.

Już 20 projektów sfinansowanych z polskich środków

W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku wymiana handlowa między Guangdongiem a Polską osiągnęła wartość 1,61 mld dolarów i tym samym zanotowała ponad 10 procentowy wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem. Cała ubiegłoroczna wymiana handlowa wyniosła 2,28 mld dolarów, czyli 11 razy więcej niż 10 lat temu i stanowiła 20,5 procenta całej wymiany handlowej między Chinami a Polską.

Według oficjalnych statystyk przytaczanych przez gazetę, na terenie prowincji Guangdong działa już 20 projektów finansowanych z polskich środków, wartych łącznie 5,71 mln dolarów, podczas gdy chińska prowincja zainwestowała około 77 milionów dolarów w 14 projektów w Polsce. Liang dodał, że władze prowincji będą zachęcały lokalnych przedsiębiorców by importowali więcej produktów z Polski, oraz by otwierali zakłady produkcyjne i inwestowali w rozwój energetyki i infrastruktury przy jednoczesnym zwiększeniu eksportu produktów z Guangdongu. Zapraszamy polski biznes do inwestowania u nas, szczególnie przy produkcji zaawansowanych urządzeń produkcyjnych, w przemyśle stoczniowym, samochodowym, produkcji żelaza i stali, turystyki i ochrony środowiska - dodał Liang Yaowen.

Południowochińska prowincja Guangdong zamieszkiwana jest przez 95 milionów osób i jest jedną z bardziej uprzemysłowionych prowincji Chin, ze względu na skalę produkcji często nazywana jest "fabryką świata". Wraz z sąsiadującym Hong Kongiem, który jest Specjalnym Rejonem Administracyjnym Chin, tworzą razem jeden z bardziej dynamicznych regionów gospodarczych świata.