30 lat temu w Polsce nie było wesoło. Na pewno nie z gospodarczego punktu widzenia. Ceny rosły średnio o prawie 600 procent. Niektóre zmieniały się z dnia na dzień. I tym czasie - równo 30 lat temu, 15 stycznia 1990 roku wystartowało radio RMF FM.

Jak Polska wyglądała wtedy gospodarczo? Fatalnie. Zakłady pracy padały. Pensje były obcinane o JEDNĄ TRZECIĄ. Ceny natomiast rosły: chleba w ciągu miesiąca dwukrotnie, mięsa czterokrotnie.

Gazeta "Życie Warszawy" ostrzegała, że mamy "najdroższą zimę stulecia". Mówili też o tym w telewizyjnych Wiadomościach: "Ceny wczasów wzrosły od wczoraj dwukrotnie. W Szczyrku od dziś trzeba zapłacić prawie pół miliona za osobę, a stawka może jeszcze ulec zmianie, jeśli wzrosną ceny żywności, wody, oraz wysokość podatków".

W tych samych dziennikach telewizyjnych pojawiały się informacje, że "W Tarnowskiem przestało pracować 19 przedszkoli. Zostały zamknięte, gdyż rodziców nie stać na wysokie opłaty. Personel przedszkoli poszukuje pracy".

Komunistyczna "Trybuna Ludu" uspokajała, że może i ceny rosną cztero-, pięciokrotnie, ale na pewno jest coś co tanieje - choć nie wiadomo co.

Taniały na pewno partyjne legitymacje, bo dopiero dwa tygodnie po uruchomieniu radia ostatni sekretarz PZPR Mieczysław Rakowski powiedział "Sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić" i zakończył działalność partii.


Katastrofa gospodarcza jednak trwała. Główny Urząd Statystyczny w miesięcznym raporcie podawał: "Średni miesięczny wzrost cen detalicznych (11 proc.) był w 1990 r. niższy niż w 1989 (18 proc.)"; "Ograniczenie krajowego popytu w największym stopniu dotknęło przemysł, którego produkcja sprzedana spadła o 23,3 proc."; "Przeciętne wynagrodzenie realne pracowników sektora państwowego i spółdzielczego było w 1990 r. niższe o 28 proc. niż w roku poprzednim"; “W skali roku mniejszy niż płac był spadek przeciętnej emerytury i renty (14 proc.)".


To pokazuje jak długą drogę przeszliśmy.

Radio Małopolska

We wspomnianym już numerze "Życia Warszawy" znalazła się też notka dotycząca rozpoczęcia nadawania przez Radio Małopolska. "W Krakowie rozpoczęło działalność funkcjonujące na falach ultrakrótkich w paśmie 70,06 MHz. Radio Małopolska powołane przez Fundację Komunikacji Społecznej. Na razie Radio Małopolska wraz z francuskim "Fun Radio" retransmitować będzie przez całą dobę głównie muzyczny, stereofoniczny program paryskiej stacji. Po wejściu w życie nowej ustawy o łączności Radio Małopolska rozpocznie samodzielną działalność redakcyjną, przygotowując programy informacyjne, publicystyczne i kulturalne". Podobny tekst znalazł się również w krakowskim "Dzienniku Polskim".

Opracowanie: