Według analiz w 2015 roku nastąpi wzrost globalnej konsumpcji cukru. Możliwe również, że jego cena wzrośnie.

Według Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA) ceny cukru zależeć będą od jego bilansu na świecie, kondycji największych światowych gospodarek, oraz kursu dolara i cen ropy. Jeśli surowca będzie za mało, możliwe są podwyżki. Część analityków uważa, że w sezonie 2014/15 (od października do września), wzrost spożycia cukru będzie wyższy niż wzrost produkcji, dlatego może wystąpić deficyt.

Więcej ‘’słodzimy’’ niż produkujemy

Produkcja cukru w tym sezonie  w zależności od szacunków ma wynieść od 175,6 do 184,3 mln ton. Okazuje się, że to mniej niż przewidywana ilość skonsumowanego cukru, która ma osiągnąć od 171,5 do 183,8 mln ton. Zapasy surowca szacowane są na poziomie od 26 proc do 44 proc. Według FAMMU/FAPA, poziom zapasów cukru można uznać za wysoki. Produkcja mniejsza od konsumpcji powinna podziałać prowzrostowo na ceny, ale ich możliwe podwyżki będą ograniczać zapasy.

Według amerykańskich analiz, zapasy cukru wyniosą w tym sezonie 44,4 mln ton, czyli o  2,4 proc. mniej niż w poprzednim roku, kiedy wyniosły  45,5 mln ton. Stanowią one 26 proc. globalnego spożycia. Prawie 2/3 magazynowanego cukru na świecie (29,1 mln ton) znajduje się w Azji i Oceanii. A prawie 10 proc. światowych zapasów tego surowca jest w UE (3,8 mln ton). 

Polska wśród największych producentów w UE

Najwięcej cukru wytwarza się w Azji i Oceanii (prawie 70 milionów ton, czyli około 40% światowej produkcji.) Tuż za krajami azjatyckimi są kraje obu Ameryk i Karaiby z 39 procentowym udziałem. Produkcja na Bliskim Wchodzie stanowi około 2 proc. światowej, a w Afryce 6 proc. Unijna produkcja cukru stanowi 9 proc. światowej.

Produkcja cukru w Unii Europejskiej w sezonie 2014/15 została oszacowana na 16,3 mln ton w przeliczeniu na cukier surowy. To zaledwie 1% więcej niż w zeszłym roku. Najwięcej cukru w Unii produkują Francja i Wielka Brytania oraz Polska.

Konsumpcja będzie rosła

Prognoza na sezon 2014/15 zakłada, że konsumpcja cukru będzie o 1,6 proc. wyższa (171,459 mln ton) niż w poprzednim sezonie. Wysoki wzrost zużycia spodziewany jest w Chinach (o 5,5 proc. do 17,4 mln ton) i Indiach (o 3,8 proc. do 27 mln ton). Te dwa kraje zużywają aż 26 proc. światowej konsumpcji. Kolejnymi największymi konsumentami cukru jest USA i Brazylia.

W pierwszym tegorocznym  notowaniu cukru, 2 stycznia w kontraktach amerykańskich cena surowca póki co spadła o 2,2 %.
(bks)