Premier Beata Szydło rozmawia dziś w Chinach na Forum Pasa i Szlaku nt. polskiego zaangażowania w ten chiński projekt, zwany także Nowym Jedwabnym Szlakiem. W kompleksie nad jeziorem Yanqi na północ od Pekinu, nieopodal Wielkiego Muru, debatuje przy okrągłym stole 29 przywódców państw z całego świata.

Prezydent Chin Xi Jinping, inaugurując dzisiejsze rozmowy, powiedział, że żaden kraj nie poradzi sobie z rosnącymi wyzwaniami samodzielnie. Poszczególne kraje powinny koordynować pomiędzy sobą swoje strategie i szukać szans rozwoju na poziomie globalnym - stwierdził. Jak podkreślił, taki jest właśnie cel chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku.

Pas i Szlak to chińska koncepcja, która ma na celu budowanie połączeń infrastrukturalnych w nawiązaniu do historycznego Jedwabnego Szlaku. To flagowy projekt Państwa Środka i kluczowa koncepcja jego dalszego rozwoju.

Podczas wystąpienia inaugurującego Forum Pasa i Szlaku w niedzielę prezydent Xi zapowiedział przekazanie na inwestycje na Nowym Jedwabnym Szlaku łącznie ponad 100 miliardów dolarów.

Indie nie wysłały nikogo, USA i Rosja sceptyczne

W Forum Pasa i Szlaku udział biorą m.in. prezydenci: Rosji Władimir Putin, Turcji Recep Tayyip Erdogan, Białorusi Alaksandr Łukaszenka i Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew oraz premierzy: Włoch Paolo Gentiloni, Węgier Viktor Orban i Hiszpanii Mariano Rajoy.

Obecni są także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres i szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

Do Chin przybyła również delegacja Korei Północnej z ministrem handlu zewnętrznego Kim Jong Jae na czele.

Stany Zjednoczone reprezentuje doradca Białego Domu Matt Pottinger.

Swojej delegacji na Forum nie wysłały Indie, które pozostają krytyczne wobec chińskiej inicjatywy, przestrzegając przed zadłużeniem inne państwa, które chcą zaangażować się w projekt. Indie to niejedyny kraj mający wątpliwości wobec Nowego Jedwabnego Szlaku. Stany Zjednoczone i Rosja również wyrażały w tej kwestii rezerwę.

Prezydent Xi zapewniał w niedzielę, że Pas i Szlak będzie przynosić korzyści wszystkim krajom. Mówił również, że nie ma mowy o "politycznych grach znanych z przeszłości".

Polska może stać się istotnym punktem na trasie szlaku z Chin do Unii Europejskiej. W rozmowach w Pekinie towarzyszył premier Szydło powołany w ostatnich dniach pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild. Na planowaną inwestycję składać się ma port lotniczy sprzężony z transportem kolejowym i drogowym.

Obecnie częścią Nowego Jedwabnego Szlaku jest połączenie kolejowe pomiędzy Łodzią a Czengdu. Trasa z Chin wiedzie przez Kazachstan, Rosję i Białoruś.

Koncepcja Nowego Jedwabnego Szlaku została zaprezentowana jesienią 2013 roku przez prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga. Odwołuje się do dawnego szlaku handlowego łączącego Chiny z Europą i Bliskim Wschodem, który był wykorzystywany przez kupców od III wieku p.n.e. do XVII wieku n.e. Transportowano nim nie tylko jedwab, ale również żelazo, papier, złoto czy wyroby jubilerskie. Liczący 12 tysięcy km szlak przestał mieć znaczenie około 1650 roku po odkryciu drogi morskiej do Chin.


(e)