Rząd popiera kandydaturę Marka Belki na stanowisko szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju – mówi „Dziennikowi Gazecie Prawnej” premier Beata Szydło. „Prezes Narodowego Banku Polskiego to dobry kandydat na szefa EBOiR. Ma nasze poparcie, poza nim żaden Polak nie ma szans na to stanowisko” – mówi premier w wywiadzie dla „DGP”. Cała rozmowa ukaże się w piątek, w weekendowym wydaniu dziennika.

Jak podkreśla „DGP”, sprawa prezesury Marka Belki nie jest jednak ostatecznie przesądzona. Jak mówi jeden z rozmówców „DGP”, sytuację skomplikowały kwestie związane z ewentualnym Brexitem. Kadencję na fotelu szefa EBOiR kończy bowiem Brytyjczyk Suma Chakrabarti. Brytyjczycy chcieliby, by został wybrany ponownie. Dotychczas to jedyna formalnie zgłoszona kandydatura. A ponieważ polityczne napięcie wokół możliwości wyjścia Wielkiej Brytanii jest duże, to niewykluczony jest gest ze strony unijnych państw pod jej adresem, by Cameron mógł pokazać jakieś atuty przed referendum na temat wyjścia kraju z Unii. Kluczowa ma być w tym kontekście decyzja Niemców. Jeśli poprą naszego kandydata, to za nimi pójdą Francuzi i inne kraje UE, ale pewnie też Amerykanie – mówi rozmówca „DGP”.

Według informacji dziennika propozycja kandydowania Belki na szefa EBOiR przyszła z zewnątrz, z zagranicy. Obecny prezes NBP miałby – zdaniem pomysłodawców – największe szanse w starciu z Chakrabartim. Jeśli jednak Polska nie zgłosi szybko tej kandydatury, niewykluczone, że pojawią się inni kandydaci, co może zmniejszyć szanse Belki na wybór. Za zgłoszenie formalnie odpowiedzialne jest Ministerstwo Finansów. Ma czas do 11 marca.

Rząd oficjalnie popiera kandydaturę obecnego prezesa NBP na szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Poinformowała o tym w wywiadzie dla DGP premier Beata Szydło.

EBOiR to instytucja powołana na początku lat 90. do wspierania rozwoju gospodarki rynkowej zwłaszcza w krajach postkomunistycznych. EBOiR to bank, którego udziałowcami jest 65 krajów oraz Unia Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny. Jego zadaniem jest udzielanie kredytów na finansowanie wybranych przedsięwzięć bądź angażowanie się w nie kapitałowo.

Więcej w dzisiejszym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”.