Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry, która ma tendencję do nawracania. Właściwie nie da się jej całkowicie wyleczyć, ale można leczyć objawy i pomóc sobie wtedy, kiedy choroba zaczyna się manifestować.

zdjęcie ilustracyjne /Marcin Czarnobilski /Grafika RMF FM

Choroba dotyka około 2-4 proc. populacji, a więc jest jedną z najczęściej występujących chorób dermatologicznych.

Dlaczego chorujemy?

Łuszczyca jest chorobą genetyczną dziedziczoną poprzez wiele genów. Nie ma jednego precyzyjnego genu, który odpowiadałby za powstawanie choroby. Jeśli dana osoba choruje na łuszczycę, to jej dziecko ma szansę zachorowania równą 25 proc.

Patogeneza łuszczycy jest niezwykle skomplikowana. Nieprawidłowo funkcjonują limfocyty T oraz cytokiny. Mamy tu więc do czynienia z zaburzeniami funkcjonowania układu odpornościowego. Łuszczycą nie można się zakazić od innej osoby.

Jak wygląda przebieg choroby?

Choroba raz po raz się zaostrza, by później samoistnie ustąpić. Remisje są częste, jednak pewne jest, że nastąpi nawrót choroby.

Objawy choroby pojawiają się po raz pierwszy w różnym wieku, nie da się więc określić szczegółowo, która grupa wiekowa jest szczególnie podatna na zachorowanie. Najwięcej jednak chorują osoby znajdujące się w drugiej i trzeciej dekadzie życia.

Wystąpienie powtórne objawów może zostać wywołane poprzez bakteryjne i wirusowe infekcje oraz niewyleczone ogniska zapalne. Częściej choroba manifestuje się u osób z problemami przemiany materii i cierpiących na cukrzycę.

Czy podrażnienia skóry mogą wywołać nawrót choroby?

Mechaniczne podrażnienia skóry mogą powodować nawroty łuszczycy. Szczególnie niebezpieczny jest długotrwały nacisk na skórę: np. wywołany za ciasnym ubraniem, czy paskiem od zegarka albo mocną biżuterią.

Zmiany skórne pojawiają się również na skutek silnego nasłonecznienia.

Inne sposoby wywołania nawrotów

Łuszczyca manifestuje się podczas spożywania leków beta-blokujących, soli litu, interferonu oraz innych podobnych lekarstw.

Często choroba pojawia się podczas stosowania dodatkowych hormonów oraz w przypadku wysokiego stężenia tych występujących naturalnie w okresie przekwitania i dojrzewania.

Łuszczycę wywołuje nadużywanie alkoholu - prowadzi to do powstawania trudnych w leczeniu, ciężkich form choroby. Również palenie papierosów może wywołać atak.

Niektórzy chorzy - ponad 30 proc. badanej populacji - skarżą się na pojawianie się epizodów choroby podczas silnego stresu i odczuwania napięcia psychicznego.