Nie ma badań, które pokazują jak skutecznie leczyć obecną wersję koronawirusa SARS CoV-2 naturalnymi sposobami. Mamy natomiast dowody wskazujące, że ekstrakt z propolisu leczy inne choroby wywoływane przez wirusy.

Propolis okazał się skuteczny w leczeniu schorzeń gardła i krtani. W badaniu pacjentów z zapaleniem gardła znaczącą poprawę lub wyleczenie stwierdzono u około 75% osób, w przypadku zapalenia gardła i krtani było to około 79% badanych.

Propolis jest pomocny m. in. w ostrych i przewlekłych opryszczkowych zapaleniach jamy ustnej (aftach), grzybiczych zapaleniach jamy ustnej (pleśniawkach), powierzchniowych zapaleniach języka i rogowaceniu białym błony śluzowej policzka.

Po 3-miesięcznym leczeniu propolisem w przewlekłym zapaleniu oskrzeli uzyskano znaczną poprawę zdrowia u 93% chorych. Skuteczne okazały się także inhalacje z propolisu. Pozwalają one na wyleczenie około 75% chorych z zapaleniem gardła wywołanym przez gronkowca złocistego i na około 77% wyleczeń zapalenia krtani.

Dobre efekty otrzymano także w leczeniu propolisem choroby przeziębieniowej wywołanej przez Rhinovirus. W badaniach uwzględniono 50 chorych, w tym 25 chorym podawano 6% propolis w miodzie pszczelim (1 g EEP/dawkę) 3 razy dziennie, a drugiej grupie 25 chorych podawano placebo. Leczenie prowadzono przez 5 dni. Średni czas utrzymywania się objawów w grupie stosującej propolis uległ skróceniu z 5 do 2 dni.

Eksperyment rosyjskich uczonych

Ekstrakty propolisowe stały się przedmiotem badań uczonych rosyjskich. W jednym z nich przeprowadzonym w instytucie pediatrii Akademii Medycznej w Petersburgu stosowano 10% etanolowy ekstrakt propolisu. Pacjenci cierpieli na schorzenia górnych dróg oddechowych i uszu. Otrzymywali 2 razy dziennie po 25-30 kropli nalewki. Dolegliwości zmniejszały się po 3-4 dobach terapii. Terapia ta trwała 10 dni, a jeżeli terapia wprowadzona była już w pierwszym dniu pojawienia się objawów, poprawa następowała już po 2-3 dniach leczenia.

Propolis jest tak skutecznym środkiem przeciwdrobnoustrojowym, że niszczy nawet niektóre pierwotniaki, co wykazano na przykładzie zarodźca malarii. Należy dodać, że lekiem który rekomenduje się pacjentom zarażonym koronawirusem jest chinina. JEST TO LEK, KTÓRY UŻYWANY JEST DO LECZENIA MALARII. Być może ten związek między propolisem a chininą jest przypadkowy, być może nie.

Jak stosować propolis?

Pamiętać należy, iż istnieje synergia działania propolisu oraz preparatów roślinnych, dlatego do leczenia infekcji górnych dróg oddechowych znakomicie nadaje się aerozol doustny zawierający ekstrakt z propolisu połączony z surowcami ziołowymi i olejkami eterycznymi (anyżowym, z drzewa herbacianego, eukaliptusowym, tymiankowym, szałwiowym, melisowym, goździkowym, cynamonowym) oraz destylatem z kory oczaru wirginijskiego. Własności poszczególnych olejków eterycznych będą opisywane w kolejnych częściach naszego cyklu.

Innym sprawdzonym sposobem podawania produktów pszczelich, m.in. propolisu, jest stosowanie połączenia ekstraktu z propolisu i pyłku pszczelego w formie zmikronizowanej. Taka mieszanina dostępna jest na rynku w postaci preparatu w kapsułkach. W przypadku małych dzieci zaleca się wysypanie zawartości kapsułki na łyżeczkę miodu. Przedstawiona forma podania skuteczna jest m.in. w infekcjach górnych dróg oddechowych, zwłaszcza u małych dzieci. W celach terapeutycznych zaleca się stosowanie co najmniej 200 mg koncentratu propolisowego 3 razy dziennie. Można go zastąpić 20-30 kroplami nalewki propolisowej na łyżeczkę miodu, kieliszek wody lub mleka 2-3 razy dziennie w zależności od nasilenia objawów chorobowych.

Zważywszy na powyższe jak i na fakt, że propolis zwiększa aktywność fagocytarną makrofagów i stymuluje produkcję przeciwciał jest to substancja ze wszech miar zalecana w profilaktyce i leczeniu chorób infekcyjnych dróg oddechowych. 

Na podstawie:

1)      K. Błecha, I. Wawer; Profilaktyka zdrowotna i Fitoterapia; BONIMED; 2019

2)      B. Kędzia, E. Hołderna-Kędzia; Wykorzystanie propolisu i miodu w zakażeniach; Postępy Fitoterapii; 2007

3)      B. Kędzia, E. Hołderna-Kędzia; Leczenie produktami pszczelimi; Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne; 1994

4)      A. Tichonov i in.; Teoria i praktyka wytwarzania leczniczych preparatów propolisowych; Apipol Farma; 2000

Opracowanie: