Bezpłatne badania wzroku u optometrystów czekają na pacjentów w ponad stu wybranych punktach w całej Polsce. Na konsultacje ze specjalistami zaproszone są przede wszystkim osoby, które skończyły czterdzieści lat. To właśnie one są najbardziej narażone na prezbiopię, czyli trudności z widzeniem, zwłaszcza po zmroku i przy słabym oświetleniu.

Prezbiopia to naturalna zmiana w oczach, która następuje po 40. roku życia. To najpierw utrudnienie czytania, potem jest utrata całkowita możliwości postrzegania drobnych elementów - tłumaczy optometrysta Paweł Szczerbiński. 

Według organizatorów kampanii "Czas na wzrok 40+", mimo że na prezbiopię cierpi zdecydowana większość Polaków po 40. roku życia, o istnieniu takiego zjawiska wie tylko co dziesiąty z nich. Jeszcze mniej osób zmagających się z tym problemem potrafi odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób można ich przypadłość korygować i co zrobić, by żyć z nią komfortowo. Choć ponad trzy czwarte czterdziesto- i pięćdziesięciolatków nosi okulary, tylko u 13 procent z nich są to okulary progresywne, właściwe do korekcji prezbiopii. 

Bezpłatne badania wzroku u optometrysty czekają w wybranych punktach z listy miejsc biorących udział w kampanii.

TU ZNAJDZIESZ LISTĘ PUNKTÓW, KTÓRE WYKONUJĄ BADANIE

Organizatorzy bezpłatnych badań podpowiadają, żeby sprawdzić telefonicznie, czy w konkretnym punkcie można skorzystać z bezpłatnego badania.

Badania przeprowadzone w styczniu 2018 OKU. przez PBS Sp. z o.o., pokazują, że wyraźnego pogorszenia wzroku doświadcza prawie każdy Polak, który skończył czterdzieści lat. Respondenci, osoby w wieku 40-55 lat, wskazują zgodnie podobny zestaw odnotowanych u siebie objawów: rozmazujący się tekst SMS-a w telefonie, trudności w czytaniu menu w restauracji czy pracy przy komputerze.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Dieta zdrowa dla oczu. Jak zachować ostrość widzenia? Poznaj rady dietetyka

Według specjalistów, jest kilka pytań, które pomogą ustalić, czy dotyczy nas problem prezbiopii.

Czy doświadczasz trudności w:

  • czytaniu gazety lub menu w restauracji,
  • odczytaniu wiadomości tekstowych w telefonie komórkowym,
  • pisaniu na klawiaturze komputera,
  • oglądaniu zdjęć na wyświetlaczu aparatu fotograficznego?

Tego typu zmiany wymagają odsuwania od oczu obserwowanego przedmiotu, aby wyraźnie zobaczyć jego szczegóły, w tym na przykład odczytać drobny tekst. W miarę upływu czasu soczewka oka staje się też mniej sprężysta, a mięśnie odpowiedzialne za zmianę kształtu soczewki mniej sprawne. Efekt jest taki, że oko nie jest w stanie równie dobrze widzieć przedmiotów położonych blisko i daleko.

Jak ćwiczyć wzrok?

Specjaliści polecają szereg ćwiczeń, które pomagają w trenowaniu wzroku. Jedno z nich ma nazwę "Lewo-prawo". W tym ćwiczeniu należy zamknąć powieki i rozluźnić mięśnie czoła. Kolejny krok to powolne przesuwanie oczu w prawo. Jeśli tylko poczujemy napięcie mięśni gałki ocznej, przez chwilę je utrzymujemy. Czynność należy powtórzyć, przemieszczając oczy w lewą stronę. Seria ćwiczeń powinna zamknąć się w pięciu powtórzeniach. Ćwiczenia należy wykonywać bardzo powoli i dokładnie. Stosowanie tego ćwiczenia miałoby wzmocnić mięśnie gałki.


Opracowanie: